Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2016-12-05

Co należy wiedzieć o malarstwie olejnym?

Urok obrazów olejnych

Współczesna chemia dostarcza nam różnego rodzaju farb, znamy niezliczone techniki malarskie, część z nich w ogóle nie wymaga pędzla ani płótna – wystarczy dobry program do grafiki. Mimo wszystko farby olejne i malowane przy ich pomocy dzieła ciągle cieszą się dużą popularnością, zarówno wśród twórców jak i odbiorców. Takie dzieła jak obraz Leonardo da Vinci Dama z łasiczką rozbudzają wyobraźnie i chęci szlifowania malarskich umiejętności. Do tego dochodzi zapach farb olejnych i rozpuszczalnika nieodłącznie kojarzy się z pracownią malarską - trudno się nie zakochać.

Niepowtarzalna głębia

Z całą pewnością popularność obrazów olejnych wynika z ostatecznego efektu jaki pozwalają uzyskać. Kolory są tu bardziej nasycone, a dobrze nałożone warstwy dają poczucie większej przestrzeni. Poza tym zarówno artyści jak i odbiorcy mogą odnieść wrażenie, że oleje dają większe możliwości pracy z fakturą. Wszystko to sprawia, że oleje mają więcej głębi i wydają się bardziej realistyczne. Dobrze używane mogą pozwolić na uzyskanie niemal fotograficznej dokładności, a jednocześnie pozwalają na dużą zabawę formami abstrakcyjnymi, co udowadnia wiele sławnych autoportretów. Mistrzynią głębi autoportretów jest bez wątpienia Tamara Łempicka. Reprodukcje takie jak Tamara w zielonym Bugatti czy Dziewczyna w niebieskiej sukience pokazują niepowtarzalną głębie koloru, jaką można uzyskać malując właśnie farbami olejnymi.

Czas schnięcia, a możliwości artystyczne

Nie bez znaczenia dla twórców jest czas schnięcia. Jeżeli artysta pracuje nad swoim dziełem kilka dni do tygodni to powolne schnięcie farb olejnych jest niezwykle pomocne. Można oczywiście zadowolić się szybko namalowanym portretem czy krajobrazem, ale dla twórców, którzy swoje dzieła rodzą w bólach farba olejna jest zdecydowanie lepsza. Po wyschnięciu farba olejna nie powinna zmieniać koloru, a jeśli nieznacznie pojaśnieje różnicę wyrówna konserwacja werniksem. A zatem obraz olejny, który namalowano nie straci pierwotnego wyglądu po wyschnięciu, co potrafią zrobić obrazy malowane akrylami.

Nasycenie barw

Niewątpliwie obrazy olejne dobrze wyglądają w galeriach, muzeach i w prywatnych salonach. Jeżeli twórca umiał się nimi dobrze posługiwać to dają większe poczucie profesjonalizmu. Wyraziste, dobrze skontrastowane (ale i miękko się przenikające) kolory, gdzieniegdzie widoczne ślady pociągnięcia pędzla czy odbicia szpatułki sprawiają, że obraz jest jak dobra potrawa. Syci nasze zmysły. Nie można zapominać, że farby olejne towarzyszą nam od bardzo dawna. Używali ich najwięksi znani mistrzowie, o których obrazy biją się znamienite galerie sztuki. Możliwe, że to też nadaje im nobilitacji i sprawia, że chętniej wieszamy takie dzieła na swoich
ścianach.

Czytaj także: Malarstwo olejne jak zacząć?

Polecane

pixel