Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2016-12-05

Słynni malarze: Salvador Dali (Surrealizm)

Salvador Dali - ciekawostki z życia geniusza

Salvador Dali – słynny hiszpański surrealista jest dziś niemal postacią popkultury. Przenikliwe spojrzenie, długi cienki wąs, czasem fantazyjnie podkręcony ku górze, lekko ściągnięte wyraziste brwi – ta twarz jest znana niemal każdemu. Tak samo jak topiące się zegary i płonące żyrafy z obrazów mistrza. Niewielu jednak wie jak wyglądało jego życie. Skąd czerpał inspiracje do takich obrazów jak Sen spowodowany lotem pszczoły? Czy był równie szalony jak mina na portrecie i surrealistyczne obrazy jego autorstwa?

Duma mistrza surrealizmu

Z pewnością hiszpański surrealista był przesadnie, wręcz ostentacyjnie dumny, nie znał słowa skromność. Miał ponoć twierdzić, że jedno jego dzieło jest więcej warte niż wszystkie obrazy Pablo Picasso razem wzięte. Z Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie został wydalony, gdyż nie przystąpił do egzaminów końcowych. Powód? Uważał, że ma większe kwalifikacje niż egzaminatorzy. Nic dziwnego, że w wielu ludziach budził frustrację. A może była to tylko część artystycznej pozy? Granie na emocjach nie tylko obrazami, ale sposobem bycia?

Twórczość Salvador Dali, a jego miłość do kobiet

Budził też inne namiętności i to nie tylko w kobietach. Namiętne wiersze pisał do niego Frederico Garcia Lorca. Mimo to Salvador Dali nie słynął ze skandali o podłożu romansowym tak jak wielu innych artystów tego czasu, chociaż żył swobodnie i nie miał w sobie cienia pruderii.

Więcej niż płonąca żyrafa

W życiu artysty można wyróżnić kilka etapów, które miały wpływ na jego twórczość. W młodości zafascynowany impresjonizmem, później stał się jednym z głównych twórców surrealizmu. Z tego okresu pochodzą jego najsłynniejsze obrazy. Natomiast po II wojnie światowej ustatkował się, a jego inspiracją stał się realizm. Mimo doskonałej jakości tych późnych dzieł nie nadążały już za duchem czasu i nie cieszyły się takim powodzeniem jak obrazy z okresu jego świetności. Powszechnie znane obrazy Salvadora Dali, które powinien znać każdy z nas to takie pozycje jak: Płonąca żyrafa, Miękki zegar w momencie pierwszej eksplozji, Trwałość pamięci, Łabędzie odbijające się w wodzie jako słonie, Ukrzyżowanie I i II czy kontrowersyjne dzieło Salvador Dali Ostatnia wieczerza.

Dziecko swojej epoki?

Dali był niewątpliwie dzieckiem i zarazem współtwórcą swojej niespokojnej epoki. Początek jego twórczości przypada na przełom lat 20-tych i 30-tych XX wieku, na czas między dwoma wielkimi wojnami i okres industrializmu i rozprzężenia dawnych obyczajów. W ciągu kilkunastu lat ciasne gorsety zastąpiły krótkie spódniczki, ludzie coraz częściej mówili otwarcie o swoich preferencjach seksualnych. Środowisku surrealistów nie były też obce eksperymenty z narkotykami, zwłaszcza halucynogenami, które pozwalały spojrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy. Warto tu wspomnieć pełen narkotycznej magii obraz Kuszenie św Antoniego. Wszystko to ukształtowało w niepowtarzalny sposób sztukę Dalego. Choć głównym jej motorem była nietuzinkowa, gwałtowna osobowość artysty.

Czytaj też: Salvador Dali - Trwałość pamięci jako motyw przemijania czasu

Polecane

pixel