Jackson Pollock. Ekspresjonizm abstrakcyjny w malarstwie
2018-11-20
Ekspresjonizm abstrakcyjny w malarstwie
Charakterystyczną cecha dla nurtów abstrakcyjnych było ich wzajemne przenikanie i głębokie podobieństwa w tych samych styli O ile ich główne odmiany abstrakcji, jakimi była abstrakcja geometryczna i abstrakcja organiczna, dzieliły założenie i głęboka różnica w podejściu do malarstwa i jego owoców, o tyle już w ramach tych grup różnice były raczej subtelne.
Abstrakcja organiczna zwana również jako niegeometryczna była tego dobrym przykładem. Takie nurty abstrakcjonistyczne jak amerykański styl promowany pod nazwiskiem Jackson Pollock action painting czy europejska odmiana abstrakcji ekspresyjnej – taszyzm – tak naprawdę pod względem założeń i stosowanych technik niewiele się od siebie różnią i mogą być określane jako jeden nurt - ekspresjonizm abstrakcyjny w malarstwie.
Kim był Jackson Pollock?
Abstrakcjonizm ekspresyjny w malarstwie, chodziarz narodził się w Europie, szybko dotarł do Stanów Zjednoczonych. Malarze abstrakcjoniści jak Tamara Łempicka, emigrujący do USA przed zawieruchą wojenną ogarniającą stary kontynent, szybko zaczęli spełniać amerykański sen. Rozpowszechniającej się sztuce abstrakcyjnej towarzyszyło pojawianie się młodych artystów pochodzenia amerykańskiego. Jednym z nich był Jackson Pollock. Urodzony w stanie Wyoming w 1912 roku malarz żył krótko, ale jego obrazy siłą wdarły się na salony domów aukcyjnych na całym świecie. Abstrakcjonista słynął z zamiłowania do alkoholu, za co zapłacił najwyższą cenę ginąc w wypadku samochodowym w 1956 roku.
Pollock jako kierunek swojego malarskiego rzemiosła obrał ekspresjonizm abstrakcyjny. Bliska była mu ideologia czerpania przyjemności z samego tworzenia sztuki. W twórczości wzorował się na mitologii i symbolizmie Indian amerykańskich. Obrazy Jacksona Pollocka niejednokrotnie tworzone były na podłodze, a do malowania wykorzystywał zarówno farby olejne, jak i lakiery oraz różnego typu barwniki. Chlapał farbą w taki sposób, że końcowe dzieło nie miało ani śladu geometrycznych zależności. Charakterystyczny sposób malowania Pollocka określił jego autorski styl, zwany action painting. Artysta został doceniony po śmierci. Obraz Jacksona Pollock „No. 5, 1948” przez długi czas uchodził za najdroższy obraz świata i został sprzedany w 2006 roku za 140 milionów dolarów.
Malarstwo gestu - Action Painting by Jackson Pollock
Jackson Pollock swój autorski styl oparł na najbardziej prymitywnej formie malarstwa. Kierując się emocjami chwili wylewał farbę na płótno lub kapał nią z przygotowanych wcześniej i specjalnie podziurawionych puszek. Za pomocą własnych dłoni lub narzędzi w rodzaju patyków kreował abstrakcje na płótnie, które potrafił następnie częściowo zniszczyć, aby zmienić ich formę. Stworzone przez Jacksona Pollocka malarstwo gestu było tym samym jednym z najważniejszych nurtów ekspresjonizmu abstrakcyjnego w sztuce. Żródło zdjęcia głównego: Saatchiart.com