Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jacob Philipp Hackert – mistrz landszaftu

2021-05-22
Jacob Philipp Hackert – mistrz landszaftu

Jacob Philipp Hackert żył i tworzył w XVIII wieku. Choć pochodził z Niemiec, ale jako pole artystycznych działań wybrał słoneczną Italię i to jej krajobrazy wytyczyły jego malarskie ścieżki. Malarz Hackert był znany w całej Europie. Kolejka do jego dzieł była długa. Na realizację zamówienia trzeba było oczekiwać nawet 6-7 lat! Wielu europejskich monarchów zmarło, nie doczekawszy się swego płótna Hackerta...

 

Hackert malarzem, czyli jak to się zaczęło

Jacob Philipp Hackert urodził się 15 września 1737 roku w niemieckim mieście Prenzlau, w Brandenburgii. Początkowo uczył się malować od ojca, Philippa Hackerta, który był portrecistą, a także specjalizował się w wizerunkach zwierząt. Jacob podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Artystycznie i stylistycznie pozostawał wówczas pod wpływem twórczości francuskiego rysownika okresu baroku Claude'a Lorraine'a.

Na początku lat 60. XVIII wieku Jacob Philipp Hackert odwiedził kilka krajów skandynawskich. Malował w Sztokholmie, jak również w niemieckich nadbałtyckich miasteczkach. Spędził także trzy (owocne pod względem rozwoju techniki i stylu) lata w Paryżu (1765-1768), gdzie zafascynowało go malarstwo pejzażysty Claude-Josepha Verneta. Tam z powodzeniem uskuteczniał prace nad techniką gwaszu. W 1768 roku, zachwycony pięknem włoskiego krajobrazu, postanowił przeprowadzić się do Rzymu.

 

Szczęśliwy Neapolitańczyk

Po przyjeździe do Włoch Jacob Hackert odwiedzał wiele miast i krain. Chłonął i podziwiał uroki włoskiego krajobrazu. W 1785 roku na prośbę króla Ferdynanda IV Bourbona przyjechał do Neapolu, gdzie zdecydował się osiedlić na jakiś czas. Pracował na królewskim dworze wspólnie ze swoim bratem George'em Abrahamem, który był grawerem. Rok po przyjeździe do Neapolu Jacob Hackert został mianowany pierwszym malarzem króla, co wiązało się z zaszczytnymi obowiązkami, tj. malowanie widoków, drogich sercu króla, doradzanie przy zakupie dzieł sztukiedukacja książąt w zakresie teorii i historii sztuki. Koordynował prace restauracyjne obrazów w Królewskiej Galerii Sztuki, na jego barkach spoczęła także dekoracja królewskich posiadłości w San Leucio i Carditello. Ponadto Jacob Philipp Hackert zajął się transportem pokaźnej kolekcji dzieł sztuki rodu Farnese. Sprowadził z Rzymu eksponaty, które obecnie znajdują się w Museo di Capodimonte.

Pobyt w Neapolu był dla niemieckiego malarza okresem szczególnie płodnym i intratnym. Był to czas wielkiej prosperity. Co ciekawe, Jacob Hackert działał wówczas jako tajny informator Rosji, pozostając w stałym kontakcie z rosyjskim dyplomatą Andriejem Razumowskim.

 

Podbój Rosji

W 1770 roku malarz Hackert Jacob otrzymał od rosyjskiego hrabiego Grigorija Orłowa zamówienie na cztery płótna, przedstawiające bitwę pod Czeszme. Była ona częścią konfliktu zbrojnego zwanego drugim Powstaniem Peloponeskim w 1769 roku. Rosja wygrała tę bitwę 7 lipca 1770 roku.

Orłow chciał, aby obrazy Hackerta ozdobiły ściany Pałacu w Gatczynie. W tym samym czasie sama caryca Katarzyna II również zapragnęła wejść w posiadanie płócien pędzla tego wybitnego, niemieckiego pejzażysty, o którym huczała cała Europa. Przy pomocy jego prac chciała udekorować ściany Pałacu Peterhof w Petersburgu. Hackert cieszył się już wtedy sławą wybitnego pejzażysty. Prace zamówione przez Katarzynę Wielką miały również przedstawiać wydarzenia związane z toczącą się na morzu wojną z Turcją.

Malarz rozpoczął pracę jeszcze zanim okręty wróciły na dobre z działań wojennych. Z tego powodu początki prac wykonywał będąc jeszcze we Włoszech. Rosyjski klient to jednak klient konkretny. Aby Hackert mógł rzetelnie i ze szczegółami odwzorować eksplozję i pożar statku (która to scena potrzebna była do licznych płócien), dowództwo rosyjskiej floty urządziło malarzowi małe przedstawienie. W 1771 roku na redzie we włoskim porcie Livorno w obecności tłumu gapiów wysadzono w powietrze i zatopiono starą fregatę „Święta Barbara”! Dziś pozostał po niej ślad m.in. na płótnach „Klęska floty tureckiej pod Czesme” oraz „Bitwa morska pod Patras”.

 

Hackert – najważniejsze dzieła

Jacob Philipp Hackert najchętniej przedstawiał sielankowe pejzaże włoskie, z subtelnym, ale potraktowanym z uwagą, sztafażem. Należą do nich takie tytuły jak „Czas zbiorów w Carditello”„Pejzaż Arkadii”„Pejzaż włoski”, „Fajerwerki na Zamku Świętego Anioła w Rzymie”, „Widok na Alban Hills”, „Widok na zatokę Baya”, „Wielkie wodospady w Tivoli”.

J. F. Hackert wraz z innymi artystami w latach 80-tych XVIII wieku brał udział w tworzeniu kopii watykańskich obrazów szkoły Rafaela dla Loggii Rafaela w budynku Wielkiego Ermitażu w Petersburgu.

Jacob Philipp Hackert zmarł 28 kwietnia 1807 roku w San Piero di Careggio niedaleko Florencji.


Obecnie w Rosji można oglądać ponad 60 obrazów Hackerta. Znajdują się one m.in. w petersburskim Ermitażu, Muzeum Marynarki Wojennej, pałacu Gatchina, pałacu Peterhof. W 1995 roku jeden z obrazów Hackerta, poświęcony bitwie pod Czeszme, został odtworzony na pamiątkowym znaczku poczty rosyjskiej z serii wydanej z okazji 300-lecia rosyjskiej floty. Zbiór prac artysty znajduje się także w Attingham Park w angielskim hrabstwie Salop.

 

Źródło obrazu Jacob Philipp Hackert „Włoski pejzaż”: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacob_Philipp_Hackert#/media/Plik:Jacob_Philipp_Hackert_004.jpg

Polecane

pixel