Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Malarstwo holenderskie - Jan Vermeer

2017-06-19
Malarstwo holenderskie - Jan VermeerHolenderscy twórcy odcisnęli swoje piętno na światowej sztuce. Obrazy takich słynnych malarzy jak Vincent van Gogh, Hieronim Bosch czy Rembrandt są znane nie tylko w środowisku artystów. Trafiły do świadomości zwykłych ludzi i do dziś stanowią liczne inspiracje. Był jeszcze jeden niderlandzki malarz, o którym warto wspomnieć, nazywał się Jan Vermeer.

Jan Vermeer - życie i kobiece muzy artysty

Informacje o życiorysie Jana Vermeera są bardzo skąpe, nie jest nawet znana dokładna data jego urodzin. Przyjmuje się, że przyszedł na świat przed 31 października 1632 roku, był synem syn Digny Baltens i Reyniera Jansa. Vermeer w swoje twórczości skupiał się przede wszystkim na uwiecznianiu scen rodzajowych. Z mistrzowską precyzją wykorzystywał grę świateł. Ma też na swoim koncie dwa obrazy historyczne, powstałe w początkach jego kariery. Jan Vermeer obrazy poświęcał w zdecydowanej części kobietom. Dzieła artysty ukazują niewiasty znajdujące się w pomieszczeniach i zajęte muzyką, lekturą listu lub rozmową. Widać to chociażby na obrazie "Dziewczyna z kolczykiem", bardziej znaną jako "Dziewczyna z perłą" czy innym znakomitym dziele artysty - "Kobieta z dzbanem"

Wnikliwi badacze sztuki upatrują w tym licznych alegorii i ukrytych przesłań. Był czas, że dzieła Vermeera były częściowo zapomniane, co zmieniło się w drugiej połowie XIX wieku.

Znane obrazy Jana Vermeera

Jan Vermeer to twórca, który nie był zbyt płodny. Pozostawił po sobie nieco ponad trzydzieści płócien, mimo tego zdołał zasłynąć, jako mistrz malarstwa. Posiadał swój charakterystyczny styl, który wyróżniał go na tle innych, holenderskich artystów. Do najbardziej znanych dzieł Jana Vermeera należy:
Dziewczyna czytająca list.
Dziewczyna z perłą - reprodukcja dostępna w naszym sklepie
• Kobieta w błękitnej sukni,
• Kobieta stojąca przy klawesynie,
• Kobieta z naszyjnikiem pereł.

Wielcy holenderscy malarze

Jan Vermeer to artysta reprezentujący holenderską szkołę malarstwa. Mimo, że pozostawił po sobie niewiele obrazów zasłużył na miejsce w galerii sław światowej sztuki. Szersza publiczność miała okazję na nowo poznać jego dzieła w drugiej połowie XIX wieku. Od tego czasu aż do dziś jest popularny, o czym świadczą chętnie kupowane, wykonane cyfrowo reprodukcje jego dzieł. Ze względu na swoją twórczość i popularność obrazów Jana Vermeera możemy zaliczyć do kategorii słynne obrazy.

Czytaj też: Jan Vermeer: Mleczarka

Polecane

pixel