Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

Natchniony i wściekły – Georges de La Tour
Georges de La Tour był francuskim malarzem barokowym. To kolejny zapomniany na lata artysta, którym zainteresowano się ponownie dopiero w XX wieku. Za życia zyskał sławę jedynie na szczeblu lokalnym. Z mroku zapomnienia wyciągnęła go wystawa w Paryżu w 1934 roku, a ukoronowaniem uznania dla jego zasług była kolejna paryska ekspozycja, tym razem monograficzna, w 1972 roku. Ten pośmiertny triumf malarza okazał się dla historii sztuki wielkim wydarzeniem. Specyfika malarstwa de La Toura zasługuje bowiem na szczery zachwyt, rozgłos i poznanie. Dlatego czym prędzej zapraszamy do zapoznania się z dzisiejszym wpisem.
Czytaj więcej
John Speed i jego mapy
Dziś kilka słów o artyście zgoła nietypowym. John Speed był historykiem-amatorem i kartografem, działającym aktywnie w pierwszej połowie XVII wieku. Jego działalność miała ogromny wpływ na rozwój sztuki kreślenia map i planów miast. Karty z atlasów Speeda są reprodukowane częściej niż jakiekolwiek inne wczesne mapy Wysp Brytyjskich. Ogromna praca badawcza i artystyczna, którą wykonał za życia jest wciąż żywa i stanowi bazę dla kolekcjonerów i znawców sztuki kartografii. Dziś John Speed uważany jest za pracowitego i natchnionego bohatera epoki elżbietańskiej. A jak było za jego życia?
Czytaj więcej
Hieronim Bosch – geniusz z Brabancji
„Ogród rozkoszy ziemskich”, „Sąd Ostateczny” czy „Kuszenie św. Antoniego” – to zaledwie kilka obrazów autorstwa Hieronima Boscha, które można podziwiać w najznamienitszych muzeach świata. Ten tworzący na przełomie gotyku i renesansu niderlandzki twórca, uznawany jest za jednego z najgenialniejszych malarzy w historii sztuki. Dzięki niezwykłej precyzji w oddawaniu detali oraz szczególnej umiejętności obserwacji rzeczywistości, Bosch niezaprzeczalnie zapisał się w kanonie twórców wybitnych, którzy zaskarbili sobie przychylność nie tylko krytyków, ale też pasjonatów malarstwa. Jego wizje, mimo że stworzone ponad 500 lat temu, nadal pozostają aktualne, a świetny warsztat jest dla wielu wyrazem niedoścignionego ideału.
Czytaj więcej
Sebastiaen Vrancx – flamandzki milicjant
Sebastiaen Vrancx – flamandzki malarz okresu baroku. Niezbyt znany w naszym kraju, jednak na kartach niderlandzkiej historii sztuki zapisał się dość wyraźnie. Słynął głównie ze swoich obrazów bitewnych, choć obracał się także w tematyce sielskiej, alegorycznej i mitologicznej. Działał w miejskich służbach porządkowych. Z malowaniem postaci radził sobie tak dobrze, że wielu malarzy prosiło go o pomoc przy ich kompozycjach. W Antwerpii, gdzie pracował niemal całe życie miał grono wiernych naśladowców. Poznajmy bliżej tego artystę i jego wybrane dzieła.
Czytaj więcej
Domenichino
Włoski malarz baroku, Domenichino był żarliwym orędownikiem klasycyzmu. Tworzył wyjątkowe kompozycje, głównie obrazy religijne, w których prostota i klarowność aranżacji przeplatała się z klasycznym pięknem postaci. Odpowiadał na zapotrzebowanie swoich czasów, tworząc także liczne dekoracje i freski w świątyniach. Jego życiorys usiany jest wzlotami, upadkami, a także tajemniczymi intrygami. Dlaczego wyjazd do Neapolu skończył się dla niego tragicznie? Zapraszamy do wpisu, w którym próżno czekać na happy end...
Czytaj więcej
Matthias Grunewald i ziarno ekspresjonizmu
Mówiono o nim „Mistrz Mathis”. Był nie tylko malarzem, ale również architektem i inżynierem. Żył w początkowej fazie renesansu, nie przyjął jednak jego nowatorstwa. Tkwił z rozmysłem w tradycjach średniowiecznych, jednak nadawał swojej sztuce dużo bardziej ekspresyjny wyraz. Matthias Grünewald przez długi czas nie był obiektem zainteresowania krytyków i historyków sztuki, jednak teraz odwróciło się to całkowicie. Na szczęście, bowiem Grunewald ma nam bardzo dużo do zaproponowania, zwłaszcza w kontekście wyrażania emocji w sztuce. Czy to możliwe, żeby prekursor ekspresjonizmu, który wybuchł u schyłku XIX wieku, żył już czterysta lat wcześniej?
 
Czytaj więcej
Lucas Cranach Starszy – skrzydlaty wąż
Renesans należał do Włochów. Jednak nie oznacza to, że w innych krajach panowała artystyczna posucha. W Niemczech swoje warsztaty prowadziło kilku wybitnych malarzy, w tym m.in. Lucas Cranach. Był jednym z najbardziej prominentnych artystów Saksonii, cieszył się w pełni zasłużoną renomą. Pozostawił po sobie dwóch synów malarzy oraz około czterystu dzieł. Wśród nich znajdziemy zarówno drzeworyty ołtarzowe, liczne portrety kobiet, portrety dworskie i wizerunki protestanckich reformatorów. Cranach to kolejny malarz, którego niewielka część dorobku dostępna jest polskiej widowni. W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się jego obraz „Adam i Ewa”. A co warto wiedzieć o autorze? Zapraszamy!
Czytaj więcej
Wielka trójka renesansu – Rafael Santi
Energia twórcza wielkiej trójki renesansu jest legendarna. Przed nami ostatni malarz tej nadzwyczajnej grupy. Rafael Santi był najmłodszy z tria, ale w niczym nie ustępował da Vinciemu i Michałowi Aniołowi. Podobno urodził się w Wielki Piątek i zmarł 37 lat później, również w Wielki Piątek. W zbieżności dat doszukiwano się potwierdzenia jego boskości. Bo talent Santiego był niewątpliwie nie z tego świata. Powiedzieć o nim „geniusz” to nie powiedzieć nic. Zasłynął z obrazów, przedstawiających Matkę Boską z Dzieciątkiem, jednak na uwagę zasługują nie tylko Madonny Rafaela. Sprawdźcie, co jeszcze!
 
Czytaj więcej
Wielka trójka renesansu – Leonardo da Vinci
Oświecony umysł Leonarda da Vinci nie miał sobie równych. Jego fenomen podziwiany jest po dziś dzień. Epoka, w której przyszło mu żyć nie była przygotowana na jego maestrię. Wyprzedzał swój czas o wiele lat! Malarz, architekt, inżynier, wynalazca, geolog, anatom, filozof, matematyk, pisarz i muzyk. Wielki da Vinci – nie sposób opowiedzieć o nim w krótkim wpisie, nawet nie będziemy próbować. Postaramy się jednak pochylić nad pytaniem o wyjątkowość Leonarda da Vinci i przytoczyć kilka argumentów i ciekawostek, przemawiających za tym, że był największym geniuszem jakiego nosił świat.
Czytaj więcej
Wielka trójka renesansu – Michał Anioł
Od kilku tygodni obracamy się wśród malarzy epoki odrodzenia. Przyszedł w końcu czas na wielką trójkę mistrzów renesansu! W trzech kolejnych wpisach przedstawimy sylwetki największych geniuszy okresu włoskiego cinquecenta i nie tylko. Michał Anioł, Leonardo da Vinci i Rafael Santi – to legendarne nazwiska, które zna cały świat. Dziś przed nami autor fresków w Kaplicy Sykstyńskiej, ojciec rzeźby Dawida i poruszającej Piety Watykańskiej. Wybitny malarz, wybitny rzeźbiarz. Zapraszamy do wpisu, w którym znajdziecie najważniejsze dzieła Michała Anioła oraz ciekawostki z życia tego artysty wszech czasów! 
 
Czytaj więcej
pixel