Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

Giulio Romano – opoka Mantui
Giulio Romano – wybitny włoski architekt i malarz, przedstawiciel manieryzmu. Był wyjątkowo zdolnym uczniem i prawą ręką słynnego Rafaela Santi. To właśnie on po jego śmierci dokańczał jego dzieła. Jego sława obiegła Włochy, a książę Mantui przez kilka lat prosił go o to, aby został jego nadwornym malarzem. Kiedy w końcu się zgodził, uczynił z miasteczka prawdziwe dzieło sztuki. Zasługi Romano były wielkie! Z ciekawostek, na zachętę powiemy, że we wszystkich dziełach Szekspira nie pada ani jedno nazwisko renesansowego artysty, prócz... Giulio Romano. I jeśli to nie wystarczy, żeby przekonać Was, że Giulio Romano wielkim malarzem był, to zapraszamy do dalszej lektury!
Czytaj więcej
Tajemniczy Giorgione
Życie Giorgione, kolejnego włoskiego malarza renesansu pozostaje tajemnicą. Jest on jednym z tych artystów, o których wiemy bardzo niewiele. Żył stosunkowo krótko, jednak narobił sporo zamieszania, zwłaszcza jeśli chodzi o wpływ na innych malarzy, autorstwo i przekaz swoich dzieł. Po dziś dzień nie wiadomo, ile tak naprawdę namalował obrazów! Tworzył w okresie renesansowej prosperity, w czasach kiedy działały takie sławy jak Leonardo da Vinci, Rafael Santi czy Michał Anioł. Szczęśliwie, ta zacna kompania nie przyćmiła całkowicie jego zasług dla sztuki. Jego „Śpiąca Wenus” jest pierwszym przykładem kobiecego aktu, w którym nagie ciało ludzkie jest głównym zagadnieniem dzieła. Jesteście ciekawi, czego udało nam się jeszcze o nim dowiedzieć?
Czytaj więcej
Mały malarz Pinturicchio
Pinturicchio to kolejna postać z panteonu włoskich malarzy renesansu. Jego największym dziełem były freski w Santa Maria del Popolo w Rzymie, choć pozostawił po sobie ślad także w Kaplicy Sykstyńskiej. Był uczniem i asystentem Pietro Perugino. Odnosił sukcesy jako malarz papieski, wykonując zlecenia dla pięciu kolejnych głów kościoła. Jego sztuka budziła kontrowersje, ponieważ Pinturicchio nie podążał za awangardową modą cinquecenta. Choć nie pozostawił po sobie imponującej rozmiarowo schedy, to prace, które przetrwały do naszych czasów są bardzo cenione i rozsiane po różnych światowych galeriach. Również w naszym Muzeum Narodowym w Warszawie można podziwiać jedną z jego licznych postaci Madonny z Dzieciątkiem.
Czytaj więcej
Pietro Perugino
Nazwisko włoskiego malarza Pietro Perugino jest raczej nieznane przeciętnemu odbiorcy sztuki. Dziwi to nie tyle dlatego, że pozostawił po sobie dzieła godne uwagi. W historii wielu było takich malarzy. Jednak mało kto wie, że Perugino był nauczycielem wielkiego Rafaela Santi! I bynajmniej nie była to jedyna sławna postać z kręgów, którymi otaczał się malarz. O całym artystycznym tyglu zgromadzonym wokół postaci naszego bohatera opowiemy w dzisiejszym wpisie. Naturalnie, nie zabraknie także informacji o jego najważniejszych dziełach i wydarzeniach z życia. Zapraszamy!
Czytaj więcej
Luca Signorelli i jego anatomia
Rozwój nauki w XV-wiecznych Włoszech trwał w najlepsze, a proces poznawczy obejmował różne dziedziny życia. Jeśli chodzi o sztukę, to kilku włoskich malarzy zwróciło szczególną uwagę na sferę anatomii człowieka. Zgłębiając jej tajniki, zdobytą wiedzę ochoczo (a nawet nieco chełpliwie) przenosili na swoje malowidła. Tak było na pewno w przypadku naszego bohatera – Luca Signorelli szczególnie lubował się w malowaniu nagich postaci. Nie były to jednak akty, a sceny zbiorowe, które również stały się jego znakiem rozpoznawczym. 
 
Malował ciekawie. Potrafił wciągnąć widza w przedstawiane epizody, a żeby w pełni pojąć każdy jego obraz nie wystarczył szybki rzut oka! Dlatego spieszymy z opowieścią o tym włoskim malarzu, którego wielu znawców porównuje z samym Michałem Aniołem!
Czytaj więcej
Domenico Ghirlandaio – freskowy tuz
Dziś ponownie zawitamy do Florencji, gdzie odwiedzimy warsztat Domenico Ghirlandaio, słynnego włoskiego malarza renesansu, przedstawiciela quattrocenta. W jego malarskim studiu kształciło się wielu znakomitych artystów. Lekcje w tym warsztacie pobierał sam Michał Anioł! Ghirlandaio w dużej mierze zajmował się techniką fresku – wymagająca i trudną. Tworzył także mozaiki, znał się na złotnictwie. Jego dzieła stanowią niepisane archiwa obyczajów i społeczności XV-wiecznej Florencji. Święte motywy ubarwiał wizerunkami realnie żyjących Florentyńczyków. Na kilku obrazach religijnych umieścił nawet swoje podobizny!
 
Czytaj więcej
Gentile Bellini – na eksport!
Drugi włoski malarz, który rozsławił nazwisko Bellini nie tylko w Europie, to Gentile Bellini. Był on największym portrecistą weneckiej arystokracji XV wieku. Ten malarz renesansu był bardzo znany w środowisku osób wysoko urodzonych. Stał się oficjalnym portrecistą Dożów Weneckich. Jednak przysłużył się miastu nie tylko tym. Pewnego dnia bowiem uznano go za doskonały... włoski towar eksportowy. Jak to możliwe? Zapraszamy do wpisu, gdzie wyjaśnimy, co miało wpływ na to, że za życia Gentile cieszył się większą renomą niż jego brat, Giovanni. Opowiemy też o marzeniu pewnego sułtana, które spełniło się dzięki pędzlowi Belliniego. 
Czytaj więcej
Giovanni Bellini i jego Madonny
Wenecja to kolejny znany ośrodek kultury włoskiego renesansu. Stamtąd pochodziła słynna rodzina malarzy nazwiskiem Bellini, z której wywodzili się bracia Giovanni Bellini i Gentile Bellini. Obecnie za najwybitniejszego z familii uznawany jest Giovanni, choć za życia to Gentile dzierżył palmę pierwszeństwa.
 
Zaczniemy od Giovanniego. Zasłynął z licznych obrazów Maryi z Dzieciątkiem. Wielokrotnie krążył wokół tego tematu, malując kolejne dzieła w typie Sacra Conversazione, którego był współtwórcą. Prócz obrazów religijnych malował portrety, sceny alegoryczne, sięgał do tematów świeckich. Za co Giovanni Bellini jest dziś ceniony szczególnie? Zobaczmy!
Czytaj więcej
Zawładnąć cieniem – Masaccio
Włoski malarz Masaccio uznawany jest za pioniera renesansu. Jego kariera była krótka, choć jej treść miała wielki wpływ na późniejsze malarstwo włoskiego cinquecenta. W stosunku do dotychczasowych osiągnięć sztuki, Masaccio był nowatorem w wielu kwestiach. Zapoczątkował stosowanie światłocienia, wprowadził do malarstwa trójwymiarowość i perspektywę. Dla współczesnych mu artystów był malarzem wielkiego formatu. Dziś też jest doceniany jako ten, który w sztukach plastycznych zręcznie i z uporem przecierał szlaki formy i stylu. Dowiedzmy się zatem kim był Masaccio i jakie główne dzieła po sobie pozostawił!
 
Czytaj więcej
Simone Martini – szkoła sieneńska
Włoscy malarze potrafili zamknąć w swoich dziełach nadzwyczajną mistykę. Ich mistrzostwo i arcydzieła podszyte są swego rodzaju intymnością, magią, tajemnicą... Dlatego przeniesiemy się teraz do Italii i pozostaniemy w niej przez kilka najbliższych wpisów.
 
„Jako jedyny mógł stanąć do walki o berło z Giottem” – tak mówiono o naszym dzisiejszym bohaterze. Należący do szkoły sieneńskiej, słynny malarz włoski Simone Martini wprowadził do malarstwa religijność nowego typu, choć skala jego zainteresowań nowatorsko wykraczała poza tematy religijne. Malował z fantazją, bogato i swobodnie. Obok jego „Zwiastowania” w Galerii Uffizi we Florencji nie sposób przejść obojętnie! 
 
Czytaj więcej
pixel