Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

Wielki uczeń Davida –  Jean Auguste Dominique Ingres
„Łaźnia turecka”, „Wielka odaliska”, „Kąpiąca się” czy „Panna Rivière ” – te słynne obrazy olejne, które namalował Jean Auguste Dominique Ingres można podziwiać w paryskim Luwrze. Tam przechowywane są przecież dzieła prawdziwych mistrzów malarstwa. Rzadko jednak zdarza się, że polska galeria posiada w swoich zbiorach obraz sygnowany tak wielkim nazwiskiem! Otóż, w Muzeum Narodowym w Warszawie również znajdziemy płótno Ingresa! To „Akt męski” z 1801 roku. Artysta ten reprezentował nurt neoklasycyzmu. Wyjątkowo pracowity, wyjątkowo zdolny. Do dziś jest jednym z najbardziej cenionych malarzy francuskich XIX wieku. Dlaczego? Zapraszamy do wpisu!
Czytaj więcej
Walter Leistikow – niemiecki impresjonista
Ostatni w naszym cyklu malarzy niemieckiej secesji jest Walter Leistikow. Jeśli chodzi o obrazy to znany był głównie z malarstwa krajobrazowego. Jednak stała za nim także wielka idea. Niemiecki malarz śmiało głosił potrzebę tolerancji dla nowatorstwa w sztuce. Podobnie jak wielu przedstawicieli niemieckiego ruchu secesyjnego odwrócił się od malarstwa akademickiego. Dziś określa się go jako przedstawiciela impresjonizmu niemieckiego. Jego kariera nie była łatwa. Wyrzucony z Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie stale poszukiwał swojej drogi. Czy ją odnalazł? Zapraszamy do wpisu!
Czytaj więcej
Hans Thoma
Kolejny niemiecki malarz, związany z tamtejszym ruchem secesyjnym to Hans Thoma. Czemu wart jest uwagi? Mówi się o nim, że był jednym z ulubionych malarzy narodu niemieckiego. Jego sztuka była specyficzna, choć niewątpliwie godna komnat najznakomitszych galerii. Kilka obrazów Hansa Thomy możemy podziwiać w polskich muzeach. Nieczęsto mamy możliwość oglądania w rodzimych galeriach dzieł artystów zagranicznych, których dorobek ceniony jest na całym świecie. Jego nazwiskiem nazwano odkrytą w 1993 roku asteroidę 5492 Thoma. Kim był? Od kogo się uczył? Jakie są jego najważniejsze dzieła? Uchylamy rąbka tajemnicy!
Czytaj więcej
Max Liebermann - niemiecki Renoir
Zgodnie z zapowiedzią obracamy się nadal w kręgach artystów, reprezentujących Secesję Monachijską. Dziś na afiszu Max Liebermann. Za jego sprawą w Niemczech rozpowszechnił się impresjonizm. Jego talent i kunszt porównywano z Renoirem! Niektórzy twierdzili nawet, że Liebermann go przewyższał. Liczne podróże sprawiły, że był to malarz o wyjątkowym bogactwie horyzontów, stylów, opinii. Malował głównie sceny rodzajowe oraz krajobrazy. Pozostawił po sobie także liczne portrety. Jego życie było niezwykle bogate. Dlatego dziś, chociaż w niewielkim stopniu, chcemy przedstawić Wam tego wyjątkowego niemieckiego artystę. Gotowi?
Czytaj więcej
Secesja Monachijska – Fritz von Uhde
Fritz von Uhde rozpoczyna nasz krótki cykl opowieści o ugrupowaniu zwanym Secesja Monachijska. Stowarzyszenie to tworzyli niemieccy malarze, których bez wątpienia warto znać. Uhde malował przejmująco. W wyważony sposób łączył motywy religijne, obrazy Jezusa, z codziennością współczesnych mu ludzi. Jednych zachwycał, innych oburzał. Nie ulega jednak wątpliwości, że jego obrazy to mistrzostwo pędzla. Artysta łączył dwie wymagające techniki – realizm i impresjonizm. Jako jeden z pierwszych w Niemczech wyprowadził malarstwo w plener. Dziś dowiemy się więcej o jego życiu i niezwykłych obrazach!
Czytaj więcej
Warto znać – Rogier van der Weyden
Choć obecnie nazwisko Rogier van der Weyden niewiele nam mówi, to niderlandzki malarz za swoich czasów był sławny w całej Europie. Jego dzieła miały wpływ na takie wielkie nazwiska, jak Hans Memling czy Albrecht Dürer. Już sam ten fakt może świadczyć o ogromnym talencie i artystycznym kunszcie tego artysty. Należał do szkoły niderlandzkiej. Wraz z Janem van Eyckiem i Robertem Campinem tworzył tzw. wielką trójkę malarzy wczesnoflamandzkich. W kręgu jego zainteresowań leżało malarstwo sakralne i ołtarzowe. Co sprawiło, że zyskał tak wielką sławę? Zapraszamy do wpisu!
Czytaj więcej
Malarze skandynawscy – Peder Severin Kroyer
Na londyńskim festiwalu Imagination w 2012 roku odwiedzający i pracownicy VisitDenmark stworzyli z klocków Lego pełnowymiarową rekonstrukcję obrazu „Hip, Hip, Hurra!”. Autorem oryginalnego dzieła był skandynawski malarz Peder Severin Kroyer. Był on malarzem niezwykłym. Posiadał wyjątkowy dar spojrzenia na malowane obiekty. Jego obrazy kobiet, zwłaszcza małżonki Marii, emanują niewymownym pięknem. Ona sama również była malarką. Czasem pracowali wspólnie. Niestety, związek artystów się rozpadł. O tym dlaczego oraz o obrazach i życiu Kroyera opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Czytaj więcej
Ludwig Knaus
Mimo bliskiego sąsiedztwa, nie wszyscy słynni niemieccy malarze są nam znani. Czas to zmienić, dlatego dziś opowiemy o jednym z najbardziej wpływowych i utalentowanych artystów niemieckich II poł. XIX wieku. Ludwig Knaus był głównym reprezentantem stylu zwanego szkołą z Düsseldorfu. Jego pasją było malarstwo rodzajowe i portrety. Zasłynął malując obrazy dzieci. W malarstwie był to temat wdzięczny, podejmowany stosunkowo często i chętnie. Jego życie pełne było sukcesów, nagród i odznaczeń. Co miało wpływ na rozwój jego kariery? Sprawdźmy!
Czytaj więcej
Kim był Mistrz Bertram?
Dzisiejszy wpis zabierze nas w daleką podróż, cofniemy się bowiem aż do czasów średniowiecznych. Przyjrzymy się pewnej tajemniczej postaci ze świata malarstwa, którą był Mistrz Bertram z Minden. Ten XIV-wieczny niemiecki malarz zaliczany jest do grona przedstawicieli gotyku międzynarodowego. Większość zachowanych dzieł artysty można podziwiać w Hamburgu, Hannoverze oraz Buxtehude. Choć po śmierci został zapomniany, to dziś Mistrz Bertram uznawany jest za jednego z najważniejszych malarzy gotyku. Niemiecki astronom Freimut Börngen w 1995 roku odkrył nieznaną asteroidę, której nadał imię malarza – 85320 Bertram!
Czytaj więcej
Wielcy artyści baroku – Nicolas Poussin
Jeden z poetów włoskiego baroku, Giambattista Marino powiedział o nim, że to „młodzieniec obdarzony diabelską pasją”. Wielu nazywało go malarzem-filozofem, bowiem jako jedyny w swojej epoce swoje dzieła podporządkowywał surowym teoriom. Nicolas Poussin wypracował własny, niepowtarzalny styl. Stworzył francuską interpretację antyku, różną od znanego, włoskiego podejścia do starożytności. Mimo, iż był z pochodzenia Francuzem, to swoje twórcze życie związał z Rzymem. Większość jego prac to obrazy o tematyce mitologicznej i religijnej. Sprawdźmy zatem, jakie były najważniejsze dzieła Poussina oraz jak rozwijała się jego kariera.
Czytaj więcej
pixel