Władysław Strzemiński to artysta, którego życiorys stał się inspiracją do filmu "Powidoki". Malarz absolutnie wybitny, którego życie niezwykle ciężko doświadczyło. Żył i tworzył w trudnych czasach pod rygorem cenzury komunistycznych władz. Nie ulega wątpliwości, że jest jednym z symboli polskiej awangardy...
Aktualności

2018-07-18
Klasyczny salon: Malarstwo weneckie
Mimo ogólnie panujących trendów w sztuce malarskiej epoki renesansu każdy z zakątków Europy posiadał swój własny, niepowtarzalny styl. W każdym państwie panowała oddzielna moda, którą kierowali się artyści danego narodu. Taka różnorodność w sztuce tych czasów dała późniejsze efekty w postaci wybitnych artystów, tworzących jedyne w swoim rodzaju obrazy.

Postimpresjonizm, czyli sztuka po impresjonizmie, wywodzi się z francuskich tradycji malarstwa przełomu XIX i XX wieku. W pewnej mierze czerpie ona z motywów i tradycji impresjonistycznych, lecz jednocześnie w jeszcze większej mierze je odrzuca. Impresjoniści kontynuowali przywiązanie do silnego nacisku na barwy i kolorystykę, jednak odchodzili od przedstawiania natury, szukając swojego własnego, oryginalnego stylu.

Samo słowo portret pochodzi od łacińskiego odpowiednika protrahere i oznacza ono „wydobywać”, „pokazywać”. Portret jest jednym z najstarszych rodzajów sztuki oraz jednym z najpopularniejszych jej gatunków.

Malarstwo iluzjonistyczne pochodzi od francuskiego terminu „trompe l’oeil”, czyli „oszukanie oka”. Oznaczał on francuską technikę malarską, od której zrodziło się właściwa sztuka malarstwa iluzjonistycznego. Pierwsze wzmianki o tego rodzaju sztuce pojawiły się już w czasach starożytnych, w malarstwie pompejańskim. Podobno grecki malarz Parrazjos namalował kotarę, okrywającą obraz w tak realistyczny sposób, że Zeuksis, pod wpływem złudzenia próbował ją odsunąć. W późniejszych epokach styl iluzjonistyczny najmocniej odzwierciedlił się w baroku.