Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obrazy Edgara Degasa

Edgar Degas - nazwisko, które zna każdy miłośnik sztuki. Kojarzy się bezpośrednio z impresjonizmem i baletnicami, ale mało kto wie o nim coś więcej. Warto nadmienić, że to postać niesamowicie ciekawa i pełna sprzeczności: był impresjonistą, to prawda, jednak nienawidził plenerów, co jest cechą dość niezwykłą dla tego kierunku. Do tego malował głównie kobiety, w tym oczywiście słynne baletnice, a na salonach uchodził jednocześnie za nieprzyjemnego gbura i prawdziwą gwiazdę. Uczestniczył w każdej możliwej dyskusji. Co więcej można powiedzieć o tej niezwykłej postaci malarstwa XIX wieku?

Obrazy - Egar Degas. Dlaczego tak lubił malować balet?

Zacznijmy od krótkiej historii. Degas nie musiał emigrować do Paryża jak większość malarzy jego epoki, ponieważ urodził się już w kolebce ówczesnego malarstwa w 1834 roku. Jego rodzina była zamożna, dzięki czemu mógł spokojnie zająć się edukacją. Mimo to porzucił studia prawnicze, na które się dostał, już po roku. Obrazy Edgar Degas malował niezwykłe, dlatego to właśnie dla nich zostawił ścieżkę edukacji. Od dzieciństwa uwielbiał klasyków malarstwa, chociażby takich jak Jean-Auguste Dominique Ingres, który stworzył “Źródło” i przepiękny portret ówczesnej ikony francuskiej mody, uchwycony na obrazie “Księżniczka de Brogile”.

Warto wspomnieć, że Degas malował nie tylko balet, lecz wiele naprawdę różnorodnych scen z życia codziennego kobiet. Z impresjonistami, co ciekawe, łączyły go więzy raczej towarzyskie niż artystyczne. A dlaczego Edgar Degas nie lubił malować w plenerze? Odpowiedź jest zaskakująco prosta: artysta cierpiał na światłowstręt.

Reprodukcje Edgar Degas

W sklepie internetowym Twoja Sztuka z łatwością odnajdziesz obrazy Degasa, które skradną Ci serce. Zaczynając chociażby od słynnego malunku, jakim jest “Primabalerina”. Nie ma wątpliwości, że obrazy, które Edgar Degas tworzył na co dzień, były niezwykle i dopracowane w każdym calu, choć sam artysta niezmiennie utrzymywał, że są niedoskonałe. Z tym wiąże się mnóstwo ciekawych anegdot o nieustannym poprawianiu obrazów - nie bez powodu Henri Rouart utrzymywał, że posiadana przez niego praca jest przymocowana do ściany na stałe.

ilość znalezionych obrazów:1
pixel