Andreas Achenbach – malarstwo marynistyczne
Andreas Achenbach - niemiecki malarz, przedstawiciel realizmu w sztuce, który z powodzeniem malował pejzaże, krajobrazy miejskie i obrazy marynistyczne. Jako dziecko pierwsze lekcje rysunku brał w Sankt Petersburgu, gdzie jego ojciec, Hermann Achenbach, zamierzał rozwinąć interes. Niestety, plan się nie powiódł i rodzina Achenbachów wróciła do Niemiec. W Dusseldorfie, Hermann Achenbach założył browar oraz karczmę. Odwiedzała ją lokalna elita artystyczna. W 1827 roku Andreas Achenbach rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie. Pobierał lekcje u takich niemieckich malarzy, jak Friedrich Wilhelm von Schadow oraz Heinrich Christoph Kolbe. Pierwszy sukces malarski odniósł wyjątkowo szybko. W 1831 roku, mając zaledwie 16 lat, wziął udział w wystawie dzieł sztuki. To dość śmiały ruch, jak na młodego, początkującego artystę. Jednak odniósł sukces, bowiem udało mu się sprzedać swój pierwszy obraz! Kolejnym krokiem w jego edukacji była nauka u Johanna Wilhelma Schirmera, znanego niemieckiego pejzażysty.
Bracia Achenbach – malarze pejzażyści
Brat Andreasa, Oswald Achenbach, również zajmował się malarstwem olejnym. Żartobliwie mówiono o nich dosłownie „A i O malarstwa pejzażowego”, co można, choć nieco odważnie, odczytywać jako „Alfa i Omega”. Oswald również malował pejzaże, jednak w odróżnieniu od brata, który upodobał sobie malarstwo marynistyczne, jako temat swoich obrazów wybrał włoskie krajobrazy. Bracia Achenbach dużo podróżowali. Często wyruszali w tzw. podróże studyjne, mające na celu intensywne zaznajamianie się ze sztuką, kulturą i środowiskiem innych krajów. Wspólnie eksplorowali kraje skandynawskie, sporo czasu spędzili we Włoszech. Tam właśnie Oswald zachwycił się włoską przyrodą, którą z wielką pasją uwieczniał na płótnach. Na Andreasa zaś największy wpływ miała wcześniejsza podróż (1832-33), którą odbył wraz z ojcem. Wyruszyli ku terenom Holandii, między innymi do Rotterdamu, Scheveningen i Amsterdamu. Zwiedzili także łotewską Rygę. Podróże te dały mu możliwość przyjrzenia się niderlandzkiemu i flamandzkiemu malarstwu krajobrazowemu. Były przełomowe, jeśli chodzi o ukierunkowanie zainteresowań Achenbacha na obrazy marynistyczne.
Marynistyka w malarstwie Andreasa Achenbacha
Po licznych podróżach, Achenbach kontynuował studia na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium oraz w Instytucie Sztuki we Frankfurcie nad Menem. Tam w latach 1836-37, dzięki wstawiennictwu przyjaciela, Alfreda Rethela, otrzymał swoje własne atelier. Po odniesieniu sukcesu ma wystawie w Kolonii w 1836 roku (jego obraz zakupił sam gubernator Prus, reńskiej prowincji, książę Frederik), utwierdził się w przekonaniu, iż tematyka morska jest kierunkiem, w którym powinien dalej się rozwijać. Patrząc na jego obrazy marynistyczne, trzeba przyznać, że z morskimi falami radził sobie świetnie. W swoich obrazach niejako doświadczał morza i wprowadzał widza w świat spienionych fal i nadmorskich wybrzeży. Jednym z najwcześniejszych dzieł marynistycznych Achenbacha jest „Sztorm przy wybrzeżu norweskim” z roku 1839. Widać tu jeszcze przebłyski romantycznego patosu. Późniejsze malarstwo marynistyczne jest już dużo bardziej stonowane, mimo, iż ukazuje nieokiełznany żywioł. Inne jego obrazy morskie to "Zatonięcie okrętu Prezydent w lodach Oceanu Atlantyckiego", "Wylew dolnego Renu", "Port holenderski" czy "Ships in a Storm on the Dutch Coast" (reprodukcja dostępna w naszym sklepie). Godny uwagi jest także typowo krajobrazowy pejzaż olejny "Młyn wodny w Westfalii" (1863)
Cenny Achenbach
Andreas Achenbach był nie tylko świetnym malarzem, ale także dobrym nauczycielem. Wyszkolił wielu młodych artystów, w tym także swojego brata Oswalda. Miał na niego ogromny wpływ i chętnie dzielił się z nim swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu technik malarskich. Mówi się nawet, że przekazał mu listy ze wskazówkami dotyczącymi kompozycji oraz operowaniem barwami, przez co pośrednio zapoznał go z naukami Schirmera. Był także mistrzem dla wielu znajomych Oswalda. Był także ojcem, który zachęcał swoje dzieci do rozwijania swoich talentów.
Andreas był wyjątkowo ceniony w Niemczech. Świadczą o tym liczne nagrody i odznaczenia, które otrzymał w trakcie swojego życia. W 1853 roku otrzymał honorowe członkostwo Pensylwańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w 1862 roku - Akademii Sztuk Pięknych w Mediolanie. Rok 1885 przyniósł mu honorowe obywatelstwo Dusseldorfu. Po jego śmierci w 1910 roku, zorganizowano kilkudniowe uroczystości pogrzebowe. Został pochowany w specjalnie zaprojektowanym grobie, który zdobi rzeźba Karla Janssensa.
Źródło zdjęcia: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Andreas_Achenbach_-_Clearing_Up%E2%80%94Coast_of_Sicily_-_Walters_37116.jpg