Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obrazy Pop Art

Geneza pojęcia pop art

Co to jest pop art? Definicja tego pojęcia sprowadza się do określenia kierunku w sztuce współczesnej polegającego na tworzeniu kompozycji, układów na bazie przedmiotów codziennego użytku. Ten nurt artystyczny wywodzi się z ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Słowo pop art zostało użyte po raz pierwszy przez znanego, angielskiego krytyka sztuki Lawrence`a Allowaya w odniesieniu do obrazów ukazujących konsumpcjonizm.

Przedstawiciele pop artu


Geneza stylu, jakim jest pop art wywodzi się z konsumpcyjnego stylu życia ludzi po okresie II wojny światowej. Wtedy to społeczeństwa zaczęły czerpać korzyści z dóbr materialnych, które były doskonale uwypuklane zwłaszcza w reklamach telewizyjnych. Na rozwój pop art w malarstwie wielki wpływ miała więc kultura masowa, powszechna globalizacja. Pop art często wykorzystywał fotografię, czy już istniejący motyw obrazkowy, przerabiał go, modyfikował. Przykładem mogą być tu choćby dzieła Andy'ego Warhola, który wykorzystując postać ikony kina, Marilyn Monroe, stworzył jeden ze swoich najbardziej rozpoznawalnych obrazów.

Ten rodzaj sztuki zahacza nieco o kiczowatość, ale taki właśnie jest pop art. Jaskrawy, krzykliwy, kontrastowy, komiksowy. Z tym nurtem w malarstwie wiąże się także technika kolażu. Przedstawiciele pop artu dążyli do pokazania cywilizacji masowej. Przedstawiając przedmioty codziennego użytku w sposób jaskrawy, konkretny, nieco kiczowaty, artyści pop artu wyrażali sprzeciw wobec elitarności sztuki. Niewiele osób wie, że w USA charakterystyczną cechą do dnia dzisiejszego, która została po pop-art i zakorzeniła się głęboko w kulturze amerykańskiej są m.in wielkoformatowe reklamy na wieżowcach czy choćby logotypy znanych marek jak Coca-Cola, Pepsi. Przedstawiciele pop artu w malarstwie to przede wszystkim Peter Blake, David Hockney, Jasper Johns, Roy Lichtenstein, a przede wszystkim Andy Warhol.

Polecana kategoria: Vincent Van Gogh

Cena
Wszystkie
Rozmiary
Wszystkie
ilość znalezionych obrazów:10
pixel