Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obrazy historyczne i patriotyczne Jana Matejki

Rozmiary
Wszystkie
ilość znalezionych obrazów:3

Obrazy Jana Matejki w sklepie Twoja-sztuka.pl

Jeśli szukasz wyjątkowych dzieł sztuki, które będą stanowić ozdobę Twojego domu lub biura, warto zwrócić uwagę na obrazy Jana Matejki dostępne w sklepie internetowym Twoja-sztuka.pl. Jan Matejko to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, którego obrazy przedstawiają ważne wydarzenia z historii Polski oraz postacie związane z kulturą i literaturą.

W malarstwie Jana Matejki można znaleźć wiele różnych motywów, które odwołują się do historii, kultury i tradycji polskiej. Do najważniejszych z nich należą:

 • Wizerunki ważnych postaci polskiej historii, takich jak królowie, wodzowie czy politycy.
 • Bitwy i sceny z życia wojskowego, które ukazują heroizm i męstwo polskich żołnierzy.
 • Motywy religijne, które odwołują się do tradycji chrześcijańskiej i ukazują polskie wizerunki świętych i błogosławionych.
 • Sceny rodzajowe, które przedstawiają życie codzienne Polaków, ich zwyczaje i obrzędy.
 • Motywy architektoniczne, które ukazują piękno polskich miast i zamków.
 • Elementy orientalne, nawiązujące do związków Polski z krajami wschodnimi.

Jan Matejko - biografia, życiorys

Jan Matejko urodził się w 1838 roku w Krakowie, gdzie spędził większość swojego życia. W 1852 roku rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w 1858 roku. Wkrótce potem rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, gdzie poznał malarstwo bawarskie i wiedeńskie.

Po powrocie do Krakowa w 1860 roku Matejko rozpoczął pracę nad swoimi pierwszymi dużymi dziełami, w tym "Bitwą pod Grunwaldem", "Kazaniem Skargi" i "Hołdem Pruskim". Wkrótce potem stał się jednym z najpopularniejszych malarzy w Polsce.

Matejko był nie tylko malarzem, ale także wybitnym pedagogiem i działaczem społecznym. Był jednym z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i pełnił funkcję jego prezesa w latach 1890-1893.

Jan Matejko zmarł w 1893 roku w Krakowie, ale jego dziedzictwo w postaci obrazów i wpływu na rozwój polskiego malarstwa przetrwało do dzisiaj.

Jedną z ciekawszych faktów z życia Jana Matejki jest to, że był on zapalonym kolekcjonerem rekwizytów związanych z historią Polski. W swoim domu posiadał wiele przedmiotów, takich jak stroje, oręż, dokumenty i meble, które służyły mu jako inspiracja do malowania realistycznych scen historycznych. Wśród cennych eksponatów znalazły się między innymi oryginalne dokumenty z czasów króla Stefana Batorego oraz oręż z czasów bitwy pod Grunwaldem. Po śmierci Matejki kolekcja została przekazana Muzeum Narodowemu w Krakowie, gdzie jest wystawiana do dziś i stanowi cenny zbiór związanego z historią Polski dziedzictwa.

Jan Matejko - charakterystyczne cechy malarstwa

 • Realizm i dbałość o detale, dzięki którym obrazy artysty oddają zdarzenia historyczne w sposób bardzo realistyczny i wierny.
 • Wspaniała kolorystyka, która wprowadza na płótna artysty niezwykłą atmosferę i dramaturgię.
 • Silna linia, która pozwala na precyzyjne oddanie proporcji postaci i detali, a jednocześnie tworzy niesamowity klimat.
 • Głęboka symbolika, którą artysta umieszczał w swoich dziełach, dzięki czemu obrazy Matejki zawsze przekazują wiele więcej niż tylko scenę historyczną.
 • Ukazanie uczuć i emocji postaci, co nadaje obrazom autentyczności i wprowadza na nie jeszcze więcej emocji.
 • Oddanie ducha narodu polskiego, którego sztuka i historia były dla artysty niezwykle ważne.
 • Częste umieszczanie autoportretów w swoich dziełach, co stanowiło swego rodzaju wizytówkę artysty i pozwalało mu na wprowadzenie do obrazu jeszcze więcej symboliki i treści.
 • Dzięki tym cechom malarstwo Jana Matejki wyróżniało się na tle innych artystów swojego czasu i do dziś zachwyca i inspiruje kolejne pokolenia.

Najważniejsze obrazy historyczne Jana Matejki

"Bitwa pod Grunwaldem" - jeden z najsłynniejszych obrazów Matejki, przedstawiający zwycięską bitwę wojsk polsko-litewskich z zakonem krzyżackim w 1410 roku. Obraz o ogromnych rozmiarach, zajmujący całą salę w Muzeum Narodowym w Warszawie.

"Stańczyk" - obraz przedstawiający znanego postać z czasów renesansu - dworzanina i królewskiego błazna Stańczyka, który pochodził z czasów króla Zygmunta Starego. Obraz charakteryzuje się pełnym smutku wyrazem twarzy i melancholijnym nastrojem.

"Unia lubelska" - obraz przedstawiający wydarzenia z 1569 roku, kiedy to Polska i Litwa połączyły się w unię. Matejko przedstawił na obrazie postaci kluczowych uczestników unii - króla Zygmunta II Augusta oraz wielkiego księcia Litwy, Zygmunta II.

"Hołd pruski" - obraz przedstawiający hołd złożony przez Prusaków królowi Polski Janowi Kazimierzowi w 1657 roku. Na obrazie widać postacie z różnych warstw społecznych, a także wspaniałe stroje i elementy ozdobne.

"Wernyhora" - obraz przedstawiający mistyczną postać z czasów powstania chmielnickiego - Wernyhorę, który miał być prorokiem i wieszczem. Obraz charakteryzuje się ciemnym kolorytem i tajemniczą atmosferą.

"Konstytucja 3 Maja" - obraz przedstawiający chwile po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja w 1791 roku, którą zatwierdził król Stanisław August Poniatowski. Na obrazie widać wiele postaci, a także wiele elementów dekoracyjnych, takich jak wspaniałe stroje i detale architektoniczne.

"Chrzest Polski" - obraz przedstawiający chrzest Mieszka I, który uważany jest za początek chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Obraz charakteryzuje się jasnym kolorytem i wyjątkowym wyczuciem detali.

"Zawieszenie dzwonu" - obraz przedstawiający wydarzenia z czasów walk narodowowyzwoleńczych, kiedy to w 1794 roku Polacy podjęli próbę odzyskania niepodległości. Na obrazie widać bohaterów walki oraz elementy dekoracyjne.

Zobacz także: Tadeusz Styka

pixel