Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jan Vermeer Obrazy

Reprodukcje obrazów - Jan Vermeer

Vermeer to malarz holenderski, który tworzył w okresie złotego wieku. Styl Jana Vermeera jest bardzo specyficzny i wyróżnia go ciekawy dobór barw. Uznawany jest za mistrza gry świateł. Charakterystyczne dla malarstwa Vermeera van Delft jest częste wykorzystywanie kobaltowego błękitu. Malarz Vermeer jako temat swojej twórczości wybrał głównie sceny rodzajowe, ukazujące kobiety w pomieszczeniach mieszkalnych. Jego dorobek artystyczny nie jest zbyt imponujący jeśli chodzi o ilość namalowanych obrazów. Przypisuje mu się autorstwo około 30 obrazów. Jednak w tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że nie liczy się ilość, ale jakość.

O Vermeerze wiemy niewiele. Nie jest znana oficjalna data urodzin Vermeera, gdyż oficjalnie za nią przyjmuje się czas kiedy został ochrzczony 31 października 1632 r. W wieku 21 lat rozpoczął naukę w do prestiżowej gildii św. Łukasza. W tym samym czasie poślubił Catherinę Bolnes, z którą miał kilkanaścioro dzieci. Zainteresowanie sztuką wynikało prawdopodobnie z tego, że jego ojciec był handlarzem dzieł sztuki. Lata później zaowocowało to chwyceniem pędzla i stworzeniu jednych z najsłynniejszych obrazów w historii sztuki.

 

 

Najsłynniejsze obrazy Varmeera

 

Spróbujmy zatem przybliżyć Państwu jedno z nich. Jasna twarz, intrygujące pełne blasku spojrzenie, jakby dopiero co usłyszała swoje imię. Błękitna opaska na głowie, blask klejnotu na czarnym tle. Tak, to Vermeer "Dziewczyna z perłą". Obraz "Dziewczyna z perłą" zwany jest „Holenderską Mona Lisą”. Budzi on od wieków ogromne emocje. Stał się inspiracją dla książki autorstwa Tracy Chevalier . Na jej podstawie nakręcono też film noszący ten sam tytuł, co dzieło malarza. Inne obrazy Jana Vermeera, które warto zapamiętać to min. „Koronczarka”, "Mleczarka", "Kobieta z dzbanem", "Alegoria malarstwa", "Lekcja muzyki".

Zobacz także: John Maller Collier

ilość znalezionych obrazów:3
pixel