Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obrazy Matki Boskiej

Cena
Wszystkie
Rozmiary
Wszystkie
ilość znalezionych obrazów:83

Obrazy Matki Boskiej – blisko 300 propozycji!

Jeśli chodzi o obrazy sakralne, bardzo istotną częścią tej kategorii są obrazy Matki Boskiej. Maria z Nazaretu, żona Józefa i matka Jezusa Chrystusa to jedna z najważniejszych postaci biblijnych dla Kościoła rzymskokatolickiego. Również w tradycji wschodniej zajmuje ona zaszczytne miejsce, choć tyczy się to panteonu świętych. Gdyby zastąpić tę znamienitą sylwetkę, zarówno fizyczną, jak i duchową, jakimś symbolem, bez wątpienia byłby to świetlany krąg, nimb świętości, złota aureola. Maryja uznawana jest za kobietę bez grzechu, umiłowaną przez Boga. Ku jej czci napisano wiele pieśni i hymnów, w jej imię odprawiane są nabożeństwa, a katolicy kierują do niej swoje modlitwy. Nic zatem dziwnego, że stała się ona wdzięcznym tematem dla malarzy.

Z racji, iż jest to osoba tak ważna dla Kościoła katolickiego, w asortymencie naszego sklepu nie mogło zabraknąć różnorodnych obrazów Matki Bożej. Głównym sposobem przedstawienia Królowej Polski są kompozycje, na których Maria rękami podtrzymuje siedzące na niej Dzieciątko Jezus. Jednak ten motyw wiodący jest zaledwie zarysem inspiracji, bowiem każdy artysta ma swój indywidualny styl i technikę, co bez trudu uda Ci się zauważyć, jeśli zerkniesz na nasz katalog z portretami Maryi. Zapraszamy zatem do zapoznania się z propozycjami obrazów Maryi z Dzieciątkiem, Czarnej Madonny, Matki Boskiej Częstochowskiej. Obraz, który wybierzesz, będzie piękną ozdobą Twojego wnętrza, zarówno namacalną, jak i metafizyczną – jesteśmy tego pewni!

Sklep z wizerunkami Matki Bożej Twoja-sztuka.pl

Portrety Matki Boskiej dostępne w naszej ofercie są namalowane na solidnym, ekskluzywnym płótnie typu Canvas przy użyciu wysokiej jakości olejnych farb. Dzieła zachwycają kunsztem artystycznym, perfekcyjną techniką oraz wyjątkową dbałością o detale. Stoją za tym utalentowani absolwenci Akademii Sztuk Pięknych, którzy tworzą od podstaw każdy obraz z wizerunkiem Matki Bożej. Płótna oprawiamy w wysokiej jakości ramy. Zapewniamy, że każdy obraz Maryi dostępny na naszej platformie jest połączeniem pasji z precyzją mistrzów pędzla!

Niewątpliwą zaletą naszego sklepu (który działa od 2015 roku!) jest bogata i różnorodna oferta podobizn Czarnej Madonny. Obrazy, które tworzone są na bazie tego samego szkicu, różnią się od siebie kolorystyką, wymiarami oraz ramą. Dzięki temu możesz jak najlepiej dopasować dekorację do wystroju wnętrza lub dobrać prezent do preferencji osoby, którą zamierzasz obdarować obrazkiem Matki Boskiej. Zadbaliśmy także o to, aby liczba motywów była naprawdę imponująca, mając nadzieję, że każdy nasz klient i klientka znajdą tu coś dla siebie.

Obrazy Matki Boskiej w sklepie Twoja-sztuka.pl – co znajdziesz w ofercie?

Bez względu na to, czy szukasz obrazu Matki Bożej, który spełni rolę dekoracji ściennej, dzieła do świątyni bądź sanktuarium, czy też płótna, które ma stać się komunijnym, czy imieninowym upominkiem, powinieneś/-aś zapoznać się z możliwie największą liczbą propozycji. Dzięki temu metodą eliminacji wybierzesz ten jeden, jedyny, doskonały obraz maryjny. Aktualnie w katalogu z portretami Maryi posiadamy blisko 300 propozycji, różnorodnych pod wieloma aspektami. Oto co m.in. znajdziesz w naszym sklepie:

 • obrazy Matki Boskiej w zdobionych oraz prostych ramach;
 • wizerunki maryjne w passe-partout;
 • dzieła pozbawione obramowania;
 • obrazki Matki Bożej, obrazy jasnogórskie (np. obraz Matki Boskiej Częstochowskiej), ikony Bogarodzicy na płótnie przypominające zwój papirusu (np. Święta Maria z maleńkim Jezusem);
 • płótna z Maryją i Dzieciątkiem w wersji kolorowej lub czarno-białej;
 • obrazy o różnych wymiarach: małe, średnie, duże oraz opcje XXL (np. obraz Wniebowzięcie Maryi).

Obraz Maryi w sztuce

Maryja w malarstwie była zawsze przedstawiana jako postać łagodna, spokojna, pełna miłości. Zazwyczaj artyści malowali ją z jej umiłowanym Synem, Jezusem Chrystusem. Na wielu płótnach Najświętsza Panienka ma nad głową złoty nimb, co jest symbolem jej nieskazitelnej świętości. Nierzadko występuje w koronie na głowie. 

Matkę Bożą malarze na przestrzeni wieków ukazywali zarówno w parze z Jezusem, jak i w otoczeniu innych postaci z Biblii. W tym ostatnim przypadku były to najczęściej dzieła, dla których inspiracją były konkretne wydarzenia i sceny biblijne. Przenoszono na płótno wydarzenia zarówno sprzed, jak i po narodzinach Chrystusa. Do pierwszej grupy należą choćby takie dzieła, jak "Narodziny Marii" Giotta, "Nawiedzenie" El Greca, "Niepokalane poczęcie" Francisco Goi. W drugiej możemy umieścić np. "Ukrzyżowanie" Antoona van Dycka, "Koronacja Najświętszej Marii Panny" Petera Paula Rubensa, "Madonna z Dzieciątkiem i św. Anną" Caravaggia. 

Portret Maryi na płótnie – kiedyś i obecnie

Maryję na przestrzeni wieków przedstawiano różnie, adekwatnie do sposobów przedstawiania postaci ogólnie, właściwych dla każdej odrębnej epoki. A zatem Matka Boska w baroku miała pełniejsze kształty (bo tak wtedy przedstawiano kobiety), a w czasach prerafaelitów królowała jasna, bladolica i nieskazitelna Madonna. W czasach średniowiecznych były to mało realistyczne wizerunki Matki Boskiej. Artyści nie mieli jeszcze wówczas takiej biegłości techniki i generalnie wszystkie postaci na obrazach z tamtych czasów nie przypominają późniejszych, drobiazgowych studiów postaci z okresu renesansu, kiedy to zaczęto interesować się anatomią człowieka w kontekście malarstwa. W średniowieczu mankament niedokładności nadrabiano często złoceniami, do których ochoczo powrócono w baroku. W czasach odrodzenia powstały największe obrazy maryjne w historii sztuki. Mowa oczywiście o "Madonnie Sykstyńskiej" Rafaela Santi i "Madonna wśród skał" Leonarda da Vinci. Nie wolno zapomnieć także o poruszającej do głębi rzeźbie Michała Anioła, znanej jako "Pieta". 

Na temat obrazów Matki Boskiej z "kiedyś" można by rozprawiać bardzo długo. Dość jednak powiedzieć, że w ciągu kilku epok przedstawiana była zarówno jako Matka Boska Bolesna, jak i Jasna Panienka z Dzieciątkiem. 

Obecnie stawia się na to, aby portrety Matki Bożej niosły ukojenie. Artyści częściej sięgają po pastelowe, subtelne kolory, po to, aby nadać portretowi Maryi delikatność. Te obrazy mają nieść nam spokój i wytchnienie w codzienności. Od Matki Boskiej na obrazach z "dziś" bije blask młodości. 

Współcześnie istnieje także gałąź malarstwa religijnego, którego odbiorcami są najmłodsi. Obrazki Matki Bożej dla dzieci są proste, dostosowane do ich percepcji. Mogą przypominać nieco ilustracje z dziecięcych książeczek. Wszystko po to, aby taka dekoracja współgrała z wystrojem pokoju oraz wiekiem dziecka. 

Obraz Maryi z Dzieciątkiem – popularny motyw na obrazach

Obrazy Matki Boskiej czerpią inspirację ze Starego i Nowego Testamentu. To praktycznie niewyczerpane źródło historii i postaci, które można uwiecznić na płótnie. Są jednak motywy, które artyści od wieków malują chętniej niż inne. Do grona najpopularniejszych należą m.in.:

 • obrazy Matki Bożej z Dzieciątkiem;
 • Matka Boska karmiąca;
 • wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy;
 • ikona Bogarodzicy;
 • Matka Boża Katyńska;
 • obrazy Matki Bożej Królowej Polski
 • wizerunek Matki Bożej z Guadalupe;
 • Pieta.

Obrazy maryjne – najbardziej znani malarze

Wśród znanych malarzy, którzy podejmowali temat Matki Boskiej, znajdziemy m.in. Rafaela Santi, Williama Adolphe Bouguereau, czy El Greco. Pierwszy z nich, jak już wspominaliśmy, stworzył znane wszystkim arcydzieło „Madonna Sykstyńska”, które jest jednym z najbardziej znanych obrazów na świecie. Oprócz tego stworzył szereg obrazów maryjnych, takich jak: "Madonna Connestabile", "Madonna ze szczygłem", "Madonna della Rosa", "Madonna della Segiola", "Madonna di Foligno" i wiele, wiele innych. Ale nie samym Santim żyła (i żyje nadal) sztuka! Oto lista wybranych artystów, którzy podejmowali się tworzenia obrazów Matki Bożej na przestrzeni wieków:

 • Giotto: "Madonna z Dzieciątkiem", "Ofiarowanie Maryi w świątyni";
 • El Greco: "Koronacja Matki Boskiej", "Nawiedzenie", "Pieta". 
 • Tycjan: "Madonna cygańska", "Madonna z Dzieciątkiem", "Madonna z czereśniami";
 • William-Adolphe Bouguereau "Matka Boska Pocieszycielka";
 • Albrecht Durer "Madonna i Dzieciątko z czyżykiem", "Madonna i Dzieciątko z gruszką";
 • Guido Reni: "Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny".

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej – najbardziej znane dzieło maryjne

W Polsce najbardziej rozpoznawalny jest cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, znany również jako "Obraz Czarnej Madonny" czy "Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej". Namalowany przez nieznanego autora oryginał znajduje się w Częstochowie sanktuarium na Jasnej Górze, w kaplicy Matki Bożej, nad którą trzymają pieczę ojcowie paulini. Przypisuje się mu liczne uzdrowienia i cuda. Maryja w malarstwie występuje niezwykle często. Obrazy Matki Boskiej znajdziemy nie tylko w kościołach i sanktuariach. Głęboko wierzące osoby często wieszają wizerunek Maryi na ścianach swoich mieszkań, ufając, że otacza ich ona swoją miłością i opieką.

Obrazy olejne Matki Boskiej – poznaj nasze propozycje

Zdajemy sobie sprawę, że zapoznanie się z 300 propozycjami obrazów maryjnych może być nie lada wyzwaniem. Dlatego też poniżej przedstawiamy kilka najchętniej wybieranych przez naszych klientów i klientki portretów Maryi:

 1. "Święta Maryja, Boża Matka";
 2. "Matka Boska i Dzieciątko";
 3. "Niepokalana Niewiasta z Dzieciątkiem";
 4. "Matka Boska z małym Jezusem";
 5. "Wspaniała Matka".
pixel