Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Francuski impresjonizm: Edgar Degas

2018-11-15
Francuski impresjonizm: Edgar Degas

Kim był Edgar Degas?

Urodził się 19 lipca 1834 roku w Paryżu w zamożnej rodzinie. Jego ojciec był bankierem, a sam Edgar chcąc sprostać jego oczekiwaniom w 1853 roku, mając 19 lat, wstąpił na studia prawnicze. Skomplikowane prawo karne nie było jednak tym, z czym młody Edgar Degas wiązał przyszłość. Już po roku rzucił naukę na rzecz malarstwa. W 1855 roku wstąpił na Ecole des Beaux-Arts gdzie został uczniem Louisa Lamonthe. Niedoświadczonego Edgara Degasa zafascynowała twórczość Jean Auguste Dominique Ingres, a zwłaszcza dwa dzieła mistrza „Venus Anadyomene” i portret „Księżniczka de Broglie”. To właśnie temu francuskiemu artyście Edgar Degas zawdzięcza początkowy romans z malarstwem historycznym. Kolejne lata młody malarz Degas spędził w podróży. Początkowo udał się do Neapolu skąd wywodziła się jego rodzina. Stworzył tam zarys jednego ze swoich późniejszych wielkich dzieł „Rodziny Bellellich”. Z zapałem studiował twórczość wielkich włoskich mistrzów. Po powrocie do kraju zaciągnął się do francuskiej amii i w latach 1970-1871 walczył z prusakami. Po wojnie wyjechał do Nowego Orleanu. To tam powstał kolejny, ważny obraz malarza Degasa „Biuro Bawełny w Nowym Orleanie”. Ze Stanów Zjednoczonych powrócił do Paryża w 1873 roku. Tam żył i tworzył. W 1877 roku światło dzienne ujrzało najbardziej znane dzieło, które stworzył Edgar Degas „Primabalerina”. Kolejne lata oddał malarstwu impresjonistycznemu. Sam autor mawiał „Chciałbym być sławnym i jednocześnie nieznanym.” W pewnym sensie udało mu się to osiągnąć. Wielki francuski malarz impresjonista zmarł w samotności w Paryżu we wrześniu 1917 roku.

Degas malarz. Jak artystę traktowali twórcy impresjonizmu?

Edgar Degas odbył długą podróż szukając własnego stylu. Początkowa fascynacja malarstwem historycznym z czasem ustąpiła pod naporem nowego nurtu: impresjonizmu. Chęć zgłębiania nowości i wrodzona ciekawość nie sprawiły jednak, że artysta wyrzekł się klasycznej sztuki. W przeciwieństwie do wielu twórców impresjonizmu, Edgar Degas nie dokonał przewrotu, lecz wyciągał inspirację z przeszłości i adaptował je w swoich pracach. Dzięki temu malarz Degas w impresjonizm francuski wniósł nieco spokoju. Nie był do końca typem buntownika, który chciał niszczyć wszystkie panujące normy. Kochał sztukę i w swoich eksperymentach z impresją nadal wiele czerpał dorobku klasycznego malarstwa. Kolekcjonował obrazy jakie tworzyli wielcy malarze poprzednich wieków. Miłość do tradycji to nie jedyne co różniło go od artystów tego okresu. Nie do końca potrafił się odnaleźć w stylu życia jaki propagowali francuscy malarze impresjoniści. Pewni siebie, głośni imprezowicze łatwo wchodzący w relacje międzyludzkie nie pasowali do mizantropa jakim był Edgar Degas. Inni twórcy impresjonizmu traktowali i postrzegali go jako człowieka trudnego, skorego do konfliktów gbura. Nie oznaczało to jednak, że odsuwali Degasa od siebie. Szorstka, pełna konfliktów przyjaźń łączyła go m.in. z innym wybitnym francuskim impresjonistą, Edoardem Manetem. To zresztą właśnie „Śniadanie na trawie” pędzla Maneta miało kolosalny wpływ na twórczość Edgara Degasa. Skutkowało odejściem artysty od klasycznych malarskich nurtów w kierunku odważniejszego impresjonizmu.

Edgar Degas i impresjonizm. Co malował?

Jak mawiał Napoleon „Światem rządzi wyobraźnia”. Patrząc na obrazy jakie stworzył Edgar Degas jako impresjonista, można stwierdzić, że wziął sobie do serca słowa wielkiego krajana. Najsłynniejsze obrazy z czasów jego fascynacją impresjonizmem, oprócz tych już wspomnianych, to „Absynt”,„Błękitne tancerki” seria „Baletnice” oraz „Lekcja tańca”. Wielki francuski impresjonista fascynował się również aktem kobiecym czego owocem są takie dzieła jak „Kobiecy akt od tyłu” czy „Czesanie włosów”. Kobiety były zresztą główną inspiracją obrazów Edgara Degasa.

Polecane

pixel