Franz von Stuck

Niemiecki malarz Franz von Stuck urodził się 23 lutego 1863 roku w Tettenweis w rodzinie młynarza, Franza Stucka, po którym otrzymał nie tylko nazwisko, ale i imię. Młody Franz von Stuck pierwszą edukację odbierał w szkole podstawowej w rodzinnym mieście. Nauka trwała 4 lata. Franz od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie rysunkiem i karykaturą. Już jako trzynastolatek odniósł drobny sukces, kiedy jego małe ilustracje pojawiły się w czasopiśmie dla dzieci „Der Schutzengel”. W 1878 roku ukończył szkołę średnią w Passau i od razu złożył podanie o przyjęcie do szkoły sztuk stosowanych Kunstgewerbeschule w Monachium. Wniosek Stucka został przyjęty i młodzieniec trafił do klasy Ferdynanda Bartha. Mentor miał bardzo duży wpływ na jego technikę i styl. W latach 1881-1885 Franz von Stuck zapisał się do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, gdzie studiował pod okiem Wilhelma Lindenschmita i Ludwiga Löfftza. W trakcie nauki, aby zarobić na życie, zajmował się rękodziełem rzemieślniczym.
Pierwsze publikacje
Franz von Stuck stał się znany szerszej publiczności dzięki humorystycznym rysunkom dla „Fliegende Blätter”. Był to niemiecki tygodnik satyryczny, w którym swoje prace publikował również znany nam już Carl Spitzweg. Prócz tego popularność zyskał dzięki projektom winiet do książek. W 1889 roku odbyła się pierwsza wystawa niemieckiego malarza, która miała miejsce w monachijskim Pałacu Szklanym (Glaspalast). Ekspozycja jego prac okazała się sukcesem, a Franz von Stuck otrzymał złoty medal za obraz „Strażnik Raju” („The Guardian of Paradise”). Był to pierwszy wielkoformatowy obraz olejny Stucka. Dzięki niemu okrzyknięto go wybitnym symbolistą niemieckim. Obraz przedstawiał świecącego anioła z ptasimi skrzydłami, który trzymał w ręku płonący miecz.
Sukcesy
malarza
W 1892 roku powstało stowarzyszenie artystów plastyków Secesja Monachijska, której Franz von Stuck był współzałożycielem. W tym roku powstała również pierwsza rzeźba Stucka, zatytułowana „Athlete”. Kolejny sukces związany był z wybitnym obrazem, zatytułowanym „Grzech”. Docenili go zarówno krytycy, jak i zwyczajna publika. W 1893 roku otrzymał złoty medal na wystawie w Chicago. Od 1895 roku wykładał malarstwo na monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Co się tyczy życia prywatnego malarza – w 1897 roku ożenił się z wdową Mary Lindpainter. Zamieszkali w rezydencji, obecnie noszącej nazwę Villa Stuck. Artysta sam zaprojektował wnętrze domu i udekorował je własnoręcznie wykonanymi meblami. Elementy wyposażenia również zostały docenione przez krytyków – malarz otrzymał za nie złoty medal na 1900 Paris World Exposition.
Kolejne lata były czasem sukcesu publicznego i rosnącej popularności. Franz von Stuck otrzymywał liczne odznaczenia i nobilitacje. Na uczelni darzono go wielkim szacunkiem. Uczyły się u niego takie sławy jak Wassily Kandinsky i Paul Klee.
Franz von Stuck zmarł 30 sierpnia 1928 roku w Monachium.
Franz von Stuck – obrazy mitologiczne
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Franz von Stuck lubował się w tematyce mitologicznej. Inspirowała go twórczość Arnolda Böcklina. W jego technice dominowały duże formy, wskazujące na skłonności ku rzeźbiarstwu. Jednym z obrazów, którego temat zaczerpnięty został z mitów, było płótno „Zraniona Amazonka”. Stuck namalował je w 1904 roku. Przedstawia ono scenę z legendarnej bitwy między amazonkami i centaurami. Amazonka Stucka klęczy na jednym kolanie, ręką trzymając się za pierś, spod której płynie strużka krwi. W tle widać bitwę, w prawym dolnym rogu zaś autor przedstawił ciało innej poległej wojowniczki. Obraz powstał jeszcze w dwóch wersjach. Powtarzanie tych samych motywów na kilku płótnach było znamienne dla twórczości Stucka. Innym obrazem, sięgającym do mitologii był „Syzyf” z 1920 roku. Dzieło oparte jest na dychotomii kolorów – czerni i czerwieni. Wzbudza to swego rodzaju niepokój. Syzyf Stucka ma ciało atlety, jednak mimo siły w mięśniach z trudem dźwiga na swoich barkach wielką skałę. Kamień jest całkowicie czarny, co miało symbolizować ogrom wysiłku nigdy niekończącej się pracy mężczyzny. Inne dzieła o tematyce mitologicznej, o których warto wspomnieć to rycina „Faun” oraz rzeźba „Walcząca Amazonka”.
Motywy religijne w twórczości Stucka
Równie chętnie jak do starożytnych legend, Franz von Stuck sięgał do Biblii. Jednym z jego najpopularniejszych obrazów był wspomniany już dziś „Grzech” z 1893 roku. Przedstawia on Ewę z dużym wężem, owiniętym wokół jej szyi. Dzieło wzbudziło wielki podziw na wystawie monachijskiej secesji, dlatego też malarz zdecydował się stworzyć jeszcze dwanaście podobnych obrazów! Artysta sięgnął też po niezwykle popularny w sztuce motyw Salome. Przedstawił na płótnie półnagą córkę Heroda II. Niezwykłej urody kobieta tańczy swój triumfalny taniec, po tym jak na jej polecenie ścięto głowę Jana Chrzciciela. Obraz ten również powstał w kilku wersjach, choć niektóre z nich zaginęły.
Źródło obrazu Franz von Stuck „Salome”: https://en.wikipedia.org/wiki/Franz_Stuck#/media/File:Stuck,_Franz_von_-_Salome_-_Google_Art_Project.jpg