Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać ramę do obrazu?

2018-03-29
Jak dobrać ramę do obrazu?

Co wpływa na to czy kupimy obraz?

Decydując się na zakup określonego obrazu na płótnie, niezależnie czy jest malowany ręcznie czy też drukowany kierujemy się zazwyczaj czymś na zasadzie instynktu, wewnętrznego głosu, który mówi nam “to ten”, będzie świetnie pasował do Twojego wnętrza. Część ludzi, którzy z branżą obrazów żyją za pan brat kieruje się z kolei czymś co można określić pojęciem artystyczny smak. Sztuka jest dla nich pasją, uczestniczą w niej w mniejszym lub większym stopniu, poprzez odwiedzanie licznych galerii obrazów czy wystaw. Tacy ludzie mają pojęcie o sztuce i kupują obrazy malowane na płótnie, o których są przekonani, że będą doskonale komponowały się we wnętrzu, ale przede wszystkim są zgodne z ich “widzeniem sztuki”. Często są to obrazy niezrozumiałe dla pozostałych odbiorców. Powodów chęci posiadania konkretnego płótna może być zdecydowanie więcej. Dla jednych będzie to zaspokojenie potrzeby aranżacji wnętrza, dla innych chęć posiadania obrazu młodego znanego artysty, który będzie traktowany jako inwestycja. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z sentymentalnym posiadaniem obrazu rodzinnego, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Powodów może być więc wiele. Niezależnie od jakości czy techniki wykonania obrazu, większość z nas decyduje się na oprawianie obrazu. Pozostaje więc pytanie, jak zrobić to ze smakiem?

Styl dzieła determinuje wybór ramy

Musimy wiedzieć, że nie każda rama pasuje do każdego stylu wnętrza. Inaczej należy podchodzić do sprawy, kiedy w mieszkaniu rządzi styl boho, a inaczej kiedy panuje styl industrialny czy aranżacja prowansalska. Aby nie popełnić klasycznego faux pas, warto więc zorientować się “co z czym się je”. W przypadku sztuki jest to naprawdę bardzo ważne. Niezmiernie ważne przy doborze ramy są technika i gatunek malarski. Pod pojęciem techniki malarskiej rozumiemy materiał z którego wykonany jest zakupiony obraz. Płótno same w sobie determinuje nam zakup ramy z odpowiednią głębokością. Płyta i drewniana deska to podłoże, które nie wymaga profesjonalnej ramy. Najlepsze w tym przypadku będą proste drewniane i cienkie ramy. Wszelkiej maści ryciny, grafiki, papirusy czy wysoko jakościowe zdjęcia o dużej rozdzielczości najlepiej sprawdzą się “pod szkłem”. Warto spiąć je piękną, srebrną lub złotą, ale cienką i wąską ramą, która sprawi, że obraz będzie wyglądał nowocześnie i elegancko. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić. “Przerost formy nad treścią” - to pojęcie obowiązuje także w sztuce, a styl marynistyczny w domu pełnym cegły może okazać się fatalnym wyborem, nawet mimo piękna obrazów.

Gatunek malarski jest niezwykle ważny. Mamy tutaj na myśli oczywiście podział na kategorie malarstwa, takie które są również w naszym sklepie. Zaliczamy do nich m.in pejzaże, abstrakcje, martwą naturę, obrazy religijne, portrety i inne kategorie. Fundamentalną zasadą dla portretów jest to, że powinny być oprawiane w ramy ornamentowe, pozłacane lub drewniane. Na zupełnie drugim biegunie znajdują się nowoczesne obrazy abstrakcyjne. Przyjmuje się, że abstrakcja na płótnie nie powinna być niczym ograniczona. Gra barw, dynamizm, eksplozja kształtów - tego nie można ograniczać, zwłaszcza ramą. Podobna sytuacja ma w przypadku nowoczesnych, designerskich obrazów drukowanych. Tutaj ramy są zbędne. Często takie life stylowe wydruki pozostawia się bez ram. Obrazy historyczne, batalistyczne przedstawiające ważne wydarzenia z reguły oprawiamy w ramy bogato zdobione z dużą domieszką złota.

Oprawianie obrazu nie jest proste

Jak więc wynika z naszego artykułu samodzielne oprawianie obrazów wcale nie jest prostym zadaniem. Musimy zwracać uwagę na wiele elementów, by nie popełnić rzucających się w oczy błędów, które w konsekwencji mogą nas nawet ośmieszyć w oczach znajomych czy bliskich. Nie ulega wątpliwości, że dobrze dobrana rama tylko podkreśli piękno całego obrazu i ściany, na której została ulokowana. Rama uwolni przestrzeń i sprawi, że wnętrze dzieła do nas dotrze. Każdy obraz za wyjątkiem tych, których oprawiać się nie powinno zasługuje na to, aby go wyeksponować. Jednak należy to zrobić z głową pamiętając, że rama jest tylko “wisienką na torcie”.

Czytaj też: Jakie obrazy na ścianę z cegły?

Polecane

pixel