Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jarosław Jaśnikowski i realizm magiczny

2019-01-02
Jarosław Jaśnikowski i realizm magiczny

O Jarosławie Jaśnikowskim słow kilka

Jarosław Jaśnikowski urodził się 3 lipca 1976 roku w Legnicy. Malarstwem jako takim zajmuje się od 1991 roku. W swojej twórczości od początku czerpie z wielu gatunków popkultury. Na początkowym etapie było to science-fiction, później umysł artysty opanował tzw. steampunk. Obecnie obrazy Jarosława Jaśnikowskiego to surrealizm w najlepszej postaci, a sam artysta reprezentuje nurt określany jako realizm magiczny.

Realizm magiczny w malarstwie Jaśnikowskiego

Realizm fantastyczny, nadrealizm lub magiczny realizm – wszystkie te określenia opisują kierunek w malarstwie, który narodził się prawie sto lat temu. Jest to specyficzna forma surrealizmu, która na płótnie pokazuje światy z pogranicza jawy i snu. Realizm magiczny nagina prawa fizyki, a postacie i przedmioty wydają się nie do końca realne. Nie bez powodu za Jarosław Jaśnikowski uważany jest za czołowego przedstawiciela właśnie nadrealizmu. Polski artysta z Legnicy wspaniale zaadaptował kulturę popularną do swojej twórczości. Latające maszyny, gigantyczne parowozy czy majestatyczne sterowce zabierają widza w podróż między światem rzeczywistym, a snem, w którym czas i przestrzeń nic nie znaczą. To zresztą tematyce upływu czasu malarz poświecą dużą część swojej twórczości. Zegary, koła zębate, budynki i postacie zawieszone w próżni. Te wszystkie elementy Jarosław Jaśnikowski ubiera w wyjątkowe, surrealistyczne dzieła. Przykładem może tu być chociażby obraz „Tajemnica Bramy Chojnowskiej” czy „Zegar nocy Guślarzy”, które żywo wykorzystują elementy czasomierzy, podobnie jak ma to miejsce w dziele Salvadora Dali „Trwałość Pamięci”. Jaśnikowski zresztą wielokrotnie zaznaczał, że jego twórczość żywo inspiruje się dorobkiem hiszpańskiego mistrza.

Polska odpowiedź na obrazy Salvadora Dali

Już pierwsze spojrzenie na twórczość Jarosława Jaśnikowskiego przywodzi na myśl właśnie obrazy Salvadora Dali. Polski artysta młodego pokolenia czerpie zresztą garściami z prac światowych oraz krajowych surrealistów, w tym takich polskich mistrzów jak Zdzisław Beksiński czy Wojciech Siudmak. Każdy obraz Jaśnikowskiego to podróż do krain pełnych majestatycznych machin, konstrukcji, obiektów i przedmiotów, które dzięki talentowi malarza, wydają się tak rzeczywiste jak samochód poruszający się za oknem. Sceny przeczące fizyce są tu jednak na porządku dziennym, a połączenie sterowca z gotycką katedrą wydaje się całkowicie naturalne. Alternatywne rzeczywistości, które przedstawiają obrazy Jarosława Jaśnikowskiego budzą zachwyt wśród fanów zarówno w kraju jak i za granicą.

Jarosław Jaśnikowski – obrazy, które warto znać


Różnorodność światów alternatywnych, które artysta przedstawia na swoich pracach jest ogromna. Co więcej, Jarosław Jaśnikowski obrazy traktuje z perfekcjonistycznym zacięciem, oddając każdy detal z niemal chorobliwą dokładnością. Czy to chodzi o „Balonowiec stryja Anatola” czy „Motyla na uwięzi” , każdy obraz malarza wygląda niemal jak żywa fotografia snu. Najbardziej znane obrazy Jarosława Jaśnikowskiego to bez wątpienia „Kolej Transsyberyjska, „Czerwony Baron” i „Uranois”.

Żródło zdjęcia głównego: jaroslawjasnikowski.pl
pixel