Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Malarstwo afrykańskie Tatiany Binovskiej

2018-05-20
Malarstwo afrykańskie Tatiany Binovskiej

Z Artimowska do Cape Town

Tatiana Binovska urodziła się w Artiomowsku w obwodzie Donieckim. Ukończyła Akademię Sztuki Grekov w Odessie. Jako pełna werwy aktywistka w 1989 roku otworzyła w Odessie pierwszą na terytorium sowieckim galerię sztuki “Na Uyutnoy”. Był to swoisty manifest wolności i galeria ta stała się jednym z głównych miejsc wystaw i kulturalnych wydarzeń w Odessie. Obecnie mieszka w Cape Town i zajmuje się malarstwem oraz szeroko pojętą działalnością kulturalną. Jej afrykańskie obrazy można podziwiać w muzeach Ukrainy, Rosji, Bułgarii, Izraela, Niemiec, Wielkiej Brytanii i innych.

Obrazy afrykańskie i ich rodzaje

Malarstwo afrykańskie Tatiany Binovskiej można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to pejzaże afrykańskie, obrazy sawanny oraz zwierzęta zamieszkujące ten gorący kontynent. Podejście do afrykańskich motywów jakie stosuje malarska jest nieszablonowe. Obrazy przedstawiające zwierzęta Afryki są utrzymane w niestandardowej dla tego motywu kolorystyce. Autorka wykorzystuje barwy różniące się od rzeczywistości. Słonie na jej obrazach są niebieskie, próżno w nich też szukać czarno-białych zebr. Dzięki takiemu ujęciu jej obrazy afrykańskie są oryginalne i bardzo charakterystyczne. Przypominają nieco senne wizje. Dominują w nich odcienie niebieskiego, turkusowego, przełamane czerwienią i purpurą. Nie sposób nie zwrócić na nie uwagi! Dodatkowo, dzięki zastosowaniu odmiennych barw, ten popularny motyw nabiera innego wyrazu, budzi zaciekawienie i intryguje. Trzeba przyznać, że taki obraz olejny Afryki powieszony w salonie na pewno go ożywi i przykuje uwagę gości. Będzie powiewem egzotyki w naszym umiarkowanym klimacie.

Postacie - znany motyw sztuki afrykańskiej

Drugą grupą obrazów afrykańskich Binovskiej są afrykańskie postacie. Jej portrety przedstawiające członków plemion afrykańskich są niezwykle głębokie i wyraziste. Autorka w niezwykły sposób potrafi uchwycić piękno i dumę mieszkańców afrykańskich osad. Obdarzona uważnym okiem, umie dostrzec w ludziach moc, siłę, ale też łagodność i wydobyć z nich to, co z pozoru niewidoczne. Naszą uwagę przykuwają szczególnie oczy postaci. Jak powszechnie wiadomo, to one są zwierciadłem duszy. Dlatego Binovska często kładzie nacisk na wyraziste przedstawienie oczu bohaterów swoich obrazów. I choć niekiedy robi to bardzo subtelnie, to i tak są one centrum portretu. Naszym zdaniem wśród jej obrazów etnicznych na szczególną uwagę zasługuje obraz zatytułowany „Ah, Africa!”. Przedstawia on kobietę, która w dłoniach ułożonych w kielich trzyma żyrafę. To piękna alegoria uczuć jakimi autorka darzy ten niezwykle bogaty kulturowo kontynent. Zachwyt nad kulturą i bogactwem “Czarnego Lądu” wprost emanuje z obrazów Binovskiej. Trzeba przyznać, że ta artystka świetnie radzi sobie z przelaniem na płótno swoich fascynacji i dzięki swoim obrazom Afryki zaraża innych wielką miłością do tego miejsca. Oczywiście, wśród jej obrazów znajdą się także dzieła o innej tematyce, jednak krajobrazy sawanny i inne obrazy Afryki stanowią znaczną część dorobku tej wspaniałej artystki.

Salvador Dali i motywy afrykańskie

Co ciekawe, również Salvador Dali był czerpał garściami z kultury Afryki, co widać w jego licznych dziełach jak chociażby "Łabędzie odbijające się w wodzie jako słonie". Majestatyczne Słonie Salvador Dali namalował z fascynacji tymi majestatycznymi mieszkańcami czarnego. innym znanym dziełem inspirowanym postaciami afrykańskimi jest Płonąca Żyrafa.

Czytaj też: Modne Obrazy: Tropikalne liście

Polecane

pixel