Wielka trójka renesansu – Leonardo da Vinci
Da Vinci był wegetarianinem. Lubił się dobrze ubrać. Kupował na rynku ptactwo w klatkach, po to tylko, aby je uwolnić. Był wiecznie głodny wiedzy. Charakteryzowały go wytworne maniery. Był świetnym organizatorem przyjęć. Przed Wami malarz Leonardo da Vinci w pigułce!
Z czego zasłynął Leonardo da Vinci?
Oczywiście, pierwsze co nasuwa nam się na myśl w odpowiedzi na postawione powyżej pytanie to malarstwo. Leonardo był wszak autorem takich arcydzieł jak „Mona Liza”, „Dama z łasiczką”. „Matka Boska wśród skał”. Jego kultowy rysunek „Człowiek witruwiański” stał się nieodłączną częścią kultury masowej. Słynny jest także fresk „Ostatnia wieczerza”, który posłużył autorowi książki „Kod Leonarda da Vinci” Danowi Brownowi, jako skrywający tajemnice motyw w jego powieści. Mistrzostwo przekazu i fatalny stan fresku – obie te kwestie zawdzięczamy malarzowi. W „Ostatniej Wieczerzy” Leonardo da Vinci nie zastosował bowiem techniki właściwej dla fresku. Eksperymentował z mieszaniną farb olejnych i temperowych, wprowadzając poprawki na suchym tynku. Przez takie działanie malowidło nie wytrzymało próby czasu, nie pomogły nawet prace restauracyjne, które trwały, bagatela, prawie 21 lat!
„Ostatnia Wieczerza” znajduje się w bazylice Santa Maria della Grazie w Mediolanie, nad wejściem prowadzącym do refektarza klasztoru. „Mona Liza” jest pilnie strzeżona przez kustosza paryskiego Luwru. Nie każdy z nas może pozwolić sobie na wycieczkę do Włoch czy Francji, jednak... „Dama z łasiczką”, znana również jako „Dama z gronostajem”, znajduje się w polskich zbiorach! Jest to jeden z najcenniejszych eksponatów muzealnych w Polsce. Naprawdę warto to docenić i odwiedzić „Damę” w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.
Najdroższy obraz świata
Malarz Leonardo da Vinci byłby wielce rad wiedząc, iż jedno z jego dzieł to najdroższy obraz świata. Obraz „Zbawiciel świata” („Salvator Mundi”) został sprzedany na licytacji domu aukcyjnego Chrisite's w 2017 roku, osiągając rekordową sumę 450 milionów dolarów! Według wszelkich doniesień obraz znajduje się obecnie na jachcie następcy tronu Arabii Saudyjskiej. Cena zapiera dech w piersiach, jednak jeśli wziąć pod uwagę to, ile obrazów namalował Leonardo da Vinci, można zrozumieć, że taki eksponat dla bogatego człowieka wart jest każdej ceny! Według różnych źródeł ilość obrazów, jakie zostawił po sobie artysta waha się od 15 do 17 obrazów.
Leonardo da Vinci jest także autorem najdroższej „książki” świata. Wiadomo, że artysta pozostawił po sobie zbiór około 7000 stron notatek i pism. Pierwszą osobą, która nabyła dzienniki renesansowego geniusza był Thomas Coke. Hrabia Leicester kupił je w 1717 roku. W 1980 roku kodeks sprzedano bogaczowi, Armandowi Hammerowi. Od 1994 roku zapiski Leonarda da Vinci są własnością Billa Gatesa, który nabył je za zawrotną sumę 30,8 miliona dolarów.
Anatom
Leonardo da Vinci, jak przystało na malarza włoskiego rinascimento interesował się anatomią. Do tego stopnia, że przeprowadzał sekcje na ciałach, wykopanych z cmentarzy! Prowadził wybitne obserwacje i analizy, które skrzętnie notował w swoich kronikach. Owszem, były to praktyki trochę przerażające, jednak nie odosobnione. W okresie renesansu sekcje na zwłokach przeprowadzali również inni malarze, w tym Michał Anioł. To co wyróżniało jednak da Vinciego, to jego zainteresowanie anatomią zwierząt. W renesansie zwierzęta traktowano po macoszemu, jeśli chodzi o sztukę. Czasami ich wizerunki były wręcz żenujące i komiczne. Leonardo da Vinci był jedynym w swoich czasach, który badał ich budowę. Szczególną uwagą darzył konie. Szkice tych szlachetnych zwierząt, jakie pozostawił w swych notatnikach zapierają dech w piersiach. Sam artysta był także świetnie obeznany w jeździe konnej, którą bardzo chętnie praktykował.
Rzeźbiarz Leonardo
Pewnego razu mistrz Leonardo otrzymał od księcia Mediolanu Lodovica il Moro zamówienie na pomnik konny jego ojca, Franciszka Sforzy. Po wieloletnich badaniach anatomii koni, da Vinci wykonał w końcu gliniany model, który mierzył niemal 7 metrów. Zachowały się przekazy, iż był on tak zachwycający, że niektórzy uznawali model za najpiękniejszy na świecie. Ostatecznie jednak pomnik nie został wykonany, ponieważ władca nie zdołał dostarczyć brązu na figurę. Został on wykorzystany do produkcji dział, dla odparcia francuskich najeźdźców, którzy w 1499 roku napadli i ograbili Mediolan. Do glinianej rzeźby konia, stworzonej z wielkim namaszczeniem, Francuzi strzelali z łuków dla rozrywki...
Uczony z przyszłości
Malarz Leonardo da Vinci był także wynalazcą. Chociaż żaden z jego projektów nie doczekał się realizacji, to wśród jego notatek można znaleźć bardzo dokładnie rozrysowane plany maszyn i innych wynalazków. Śmigłowiec, czołg, samolot, katapulta, aparat do nurkowania – to tylko niektóre z nich. Tworzył projekty mostów i systemów nawadniających. Mało tego, jego wiedza, obserwacje i niezwykła intuicja pozwoliła mu wysnuć teorię, że słońce się nie porusza. „Il sole no si muove”* – napisał w swoim notatniku na 40 lat przed ogłoszeniem teorii heliocentrycznej przez Mikołaja Kopernika!
Osiągnięcia Leonarda da Vinci mogły zmienić ówczesny świat. Jednak tamta epoka nie była gotowa na przyjęcie pomysłów światłego umysłu tego geniusza... Ciekawe, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby ludzie w renesansie byli bardziej otwarci na nowości... Tego się już nie dowiemy.
*Słońce się nie porusza
Źródło obrazu „Zbawiciel Świata” Leonardo da Vinci: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbawiciel_%C5%9Bwiata#/media/Plik:Leonardo_da_Vinci_or_Boltraffio_(attrib)_Salvator_Mundi_circa_1500.jpg