Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wszystko co należy wiedzieć o portretach malarskich

2018-07-13
Wszystko co należy wiedzieć o portretach malarskich

Co to jest portret?

Portrety przedstawiają osobę lub grupę osób, pokazują jej wygląd zewnętrzny, jak najbardziej zbliżony do prawdy. Idea portretu powstała z myślą o stworzeniu obrazu, upamiętniającego daną osobę. W związku z tym, że portret powstał w czasach, kiedy nie istniały jeszcze aparaty oraz telefony komórkowe i możliwość wykonania zdjęcia była niedostępna, tworzono portrety, jako pamiątki dla rodziny, a także dla przyszłych pokoleń. Początkowo tworzono portrety osób znanych, bogatych i cenionych jako upamiętnienie ich statusu, następnie ten rodzaj malarstwa stał się bardziej powszechny i wśród innych warstw społeczeństwa. Portret to odzwierciedlenie danej osoby w chwili, w której jest ona malowana. Ogromne znaczenie ma wierne odwzorowanie wszystkich cech szczególnych osoby, dlatego twórca ma za zadanie idealne uchwycenie odpowiedniego momentu i przelania go na płótno.

Rodzaje portretów

Portet, jak mogłoby się wydawać, jest gatunkiem niezwykle szerokim i dzieli się na wiele gatunków, podzielonych ze względu na różne czynniki. W pierwszej kolejności wydzielamy kilka rodzajów portretów, ze względu na pozę głowy. I tak, mamy, na przykład, portret frontalny (en face), profil, półprofil, portret z twarzą, zwróconą w bok (en trois quarts), ćwierć-profil (perdu). Następnie, kolejną kategorię wydzielamy w zależności od ujęcia postaci. Mamy tutaj popiersie, wizerunek głowy, półpostać, portret do kolan, portret całej postaci oraz portrety siedzące, leżące lub konne. Dalej dzielimy portrety w zależności od ilości osób. W tej kategorii mamy pojedynczy, podwójny, potrójny, conversation pieces oraz grupowy (zbiorowy). Istnieje rodzaj portretów okolicznościowych, w zależności od powodu tworzenia. Tutaj wydzielamy obrazy ślubne, pośmiertne, asystencyjne. Ostatnie są charakterystyczne dla fundatorów, usytuowanych przy ołtarza. Są to portrety religijne. Wyodrębniamy z kolei portrety w zależności od pozycji społecznej: władcy, artysty, uczonego, a także męski, żeński oraz dziecka lub całej rodziny. W tej kategorii znajduje się także portret rodzajowy, na przykład robotnik przy pracy. W końcu mamy ostatnią kategorię portretów, podzielonych ze względu na sposób tworzenia. Tutaj wyodrębniamy portrety imaginacyjne, idealne (namalowane w duchu panującej mody, fikcyjny, przerysowany), pozującego, realistyczny (oddający prawdziwe cechy modela), historyzowany, idealizowany (wyolbrzymiający pozytywne cechy pozującego), pamięciowy oraz karykatura (wyolbrzymiający negatywne cechy modela).

Jak rysować portret?

Wielu osobom może się wydawać, że sztuka stworzenia portretu to łatwe zadanie. Na ogół uważają tak osoby z kierunkowym wykształceniem. A w jaki sposób podjąć próbuję realizacji portretu osobom, które nie posiadają żadnej profesjonalnej wiedzy w tej dziedzinie. Istnieje kilka obiektywnych zasad, którymi warto kierować się tworząc portret. Na początku warto określić materiał, którym zamierzamy stworzyć portret. Jednymi z najczęściej wybieranych rodzajów obecnie są portrety rysowane ołówkiem. Jeśli chcemy użyć ołówków, powinniśmy zadbać o to, aby były one różnej miękkości, ponieważ każdy z nich będzie użyty do wykonania innej części rysunku. Dodatkowo powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia do rozcierania ołówka. Powinny one być takie, aby można było kontrolować jakość rozmazywania ołówka. Również powinniśmy zadbać o materiał, na którym będziemy rysować. Bardzo ważne jest, aby dobrać pasujący kolor oraz fakturę kartki, ponieważ od tego zależeć będzie jakość wykonania portretu oraz efekt końcowy. Przed rozpoczęciem rysowania powinniśmy dokładnie określić plan wykonywanej pracy. Od czego będziemy zaczynać, w jaki sposób będziemy odwzorowywać ubrania, części ciała, dodatki, co należy rysować w pierwszej kolejności, a co zostawić na koniec. W jaki sposób wycieniować twarz, uszy, oczu, dekolt, włosy. Najważniejszym elementem portretu jest zadbanie o szczegóły końcowe, bo to właśnie dbałość o detale nadaje uroku i profesjonalizmu całości pracy.

Portrety świętych

Większość wierzących trzyma w swoich domach obrazy świętych. Wieszamy wizerunki świętych, jak, na przykład, święty Krzysztof, patron kierowców, które umieszczamy we wnętrzu samochodu na znak spokojnej i szczęśliwej jazdy. Portret jako forma sztuki stał się niesamowicie popularny jako odwzorowanie wizerunku świętych. Ten rodzaj portretu zdobił ściany nie tylko miejsc kultu religijnego, ale również domów prywatnych. Obecnie warto tu chociażby przytoczyć obrazy Jana Pawła II, które wciąż cieszą się dużą popularnością wśród polaków, a także portret Jezusa obecny praktycznie w każdym kościele.

Inne rodzaje portretów

Jednymi z pierwszych portretów były portrety trumienne. Jako pierwsze pojawiły się w Egipcie (zwane portretami fajumskimi). Portret trumienny to przedstawienie wizerunku osoby zmarłej. Tworzy się je w celu upamiętnienia osoby. Technika tworzenia tych portretów na ogół jest jednakowa. Maluje się je na blasze, na ogół techniką olejną. Blacha to idealny podkład dla malowania takiego rodzaju portretów. Dzięki swojej gładkiej powierzchni pozwala na równe rozprowadzenie farby olejnej i dokładne wykończenie szczegółów. Wizerunki trumienne na ogół były malowane w sposób realistyczny, bez zbytniego upiększania przedstawianej osoby w taki sposób, że patrzył on na wprost na widza. Ogromną popularnością zaczęły się cieszyć również portrety ślubne. Jako upamiętnienie tego uroczystego dnia zaczęto tworzyć wizerunek pary młodej. Również w czasie zagorzałych wojen powstał portret wojenny. Przedstawiał on na ogół znanych i szanowanych wysoko postawionych generałów jako upamiętnienie wygranej bitwy. Taki rodzaj portretu to najczęściej było popiersie lub cała postać na polu walki. Wojskowych przedstawiano w triumfalnej pozie w pełnym umundurowaniu, świadczącym o dostojności.

Portrety współczesne

Obecnie portret to przyjemność, na którą mogą sobie pozwolić nie tylko bogaci wielmożowie lub duchowni, ale każdy, chcący upamiętnić wizerunek swój lub swoich bliskich. W czasach cyfrowych aparatów niewielu decyduje się na taki wybór. Tymczasem znalezienie artysty, tworzącego obrazy na zamówienie jest łatwym i szybkim zadaniem. Szczególną popularnością cieszą się obecnie wszelkie udoskonalenia np. portrety abstrakcyjne, które świetnie komponują się w nowoczesnych salonach np w stylu skandynawskim. Portrety realistyczne np gwiazd Hollywood, świata muzyki, sportowców to dobra opcja np do pokoju młodzieżowego. W naszym sklepie wykonujemy również portrety na zamówienie dla klienta na podstawie nadesłanego zdjęcia, a także portrety rodzinne. Wszystko zależy od upodobań i oczekiwań zleceniodawcy.

Słynne portrety w historii malarstwa

Ten gatunek malarstwa był wyjątkowo płodny, jeśli chodzi o dzieła. Słynne portrety to m.in:

Czytaj też: Dziwny Ogród - portret z ukrytym przesłaniem?

Polecane

pixel