Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego obrazy Jack Vettriano są popularne?

2017-05-18
Dlaczego obrazy Jack Vettriano są popularne?
Patrząc przez pryzmat kolekcjonerów sztuki obrazy Jack`a Vettriano są i będą z pewnością dobrą lokatą finansową. Nie jest tajemnicą, że dzieła szkockiego malarza nie należą jeszcze do najdroższych, ale ze względu na duże zainteresowanie ich wartość powinna sukcesywnie wzrastać...

Opinie ludzi o obrazach Jack`a Vettriano...

Z tą tezą zgadzają się chyba najwięksi kolekcjonerzy i fani artysty, a należą do nich sir Alex Ferguson, Jack Nicholsson czy Robbie Coltrane. Test of the True Love czy Przyjemny sen maja rzesze fanów zarówno po tamtej, jak i po tej stronie oceanu. Co jest źródłem tak dużej popularności artysty? Trudno do końca to zdefiniować, ale chyba najtrafniej możemy to zdiagnozować czytając opinie i komentarze ludzi, którzy zakupili prace Jack`a Vettriano:

"W tych obrazach jest coś niezwykłego, są proste, a jednocześnie skupiają wzrok"

""Obrazy mają swój wdzięk i styl i choć nie do końca jest on zgodny z moim, muszę przyznać, że mają w sobie coś wyjątkowego, coś co przykuwa uwagę"

"Prace Vettriano są intrygujące, choć przecież pokazują zwyczajne sytuacje z życia ludzi. Być może to jest ich siłą, gdyż są dla odbiorcy realne"

""Jego obrazy nie zmuszają do myślenia. Nie musimy się domyślać jaki przekaz starał się ukryć w nich artysta. Mam wrażenie, że każdy opowiada jakąś historię, jest odbiciem wspomnień z życia autora lub znanych mu ludzi"

Styl Jack`a Vettriano nie odpowiada krytykom sztuki...

O Vettriano mówi się, że krytycy go nie znoszą, a świat uwielbia. Jack Vettriano to malarz współczesny, który odbiega od "modelowego" mistrza malarstwa, z wielu względów. Krytycy twierdzą, że jego obrazy nie mają duszy i ukrytego przekazu, nie zmuszają ludzi do wysiłku intelektualnego, nazywając je "kiepską erotyką". Jako malarz współczesny Vettriano wykorzystuje również współczesne metody marketingowe i sprzedażowe. Posiada m.in własny sklep internetowy, gdzie można kupić oryginalne obrazy szkockiego malarza, ale także i Gleckle czyli... autorskie kopie swoich prac, odpowiednio numerowane i podpisane przez Vettriano. To co według krytyków sztuki uznaje się za największe wady Vettriano w praktyce, przyciąga uwagę licznej rzeszy odbiorców. Proste, czytelne, wręcz banalne obrazy, jak chociażby The End of Love potrafią zatrzymać chwilę, jedno wspomnienie, zupełnie jakby autor chciał się podzielić z nami jakąś historią. Jack Vettriano używa do tego scenerii z lat 60-tych, która przedstawia świat bez Internetu, komputerów i telefonów, bez pogoni za czasem. Świat, w którym ludzie są sobie bliscy, gdzie króluje miłość i przyjaźń, zainteresowanie drugą osobą. Czyż to nie jest piękne? Jest!

Czytaj też: Pop art w najlepszym wydaniu - Andy Warhol

Polecane

pixel