Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pop art w najlepszym wydaniu: Andy Warhol

2018-09-26
Pop art w najlepszym wydaniu: Andy Warhol

Biografia Andy'ego Warhola. Kto to i jak toczyły się jego losy?

Andy Warhol urodził się w Pittsburgu w 1928 roku w rodzinie słowackich imigrantów. Od najmłodszych lat przejawiał talent artystyczny. Początkowo uczęszczał na darmowe zajęcia ze sztuki do Carnegie Institute. Później studiował projektowanie użytkowe na Carnegie Mellon Univeristy w Pittsburgu. Po II wojnie światowej przeniósł się do Nowego Jorku. Tam zaczął pracę, która niewątpliwie miała ogromny wpływ na jego późniejszą twórczość. Mianowicie zaczął pracować jako twórca reklam. Dodatkowo późniejszy mistrz pop artu był także ilustratorem czasopism. Lata 60. stały się dla Warhola przełomowe. Wtedy to zaczął używać sitodruku jako techniki tworzenia obrazów. Dzięki dziełom, jakie powstały w ten sposób, Andy Warhol jest sławny po dziś dzień. Boom popularności jaki przyniósł mu ten okres twórczości, zmalał nieco w latach 70. W tym okresie Warhol skupił się głównie na malowaniu znanych osobistości, takich jak choćby John Lennon czy Michael Jackson. W latach 80. popularność artysty ponownie wzrosła. Jako postać był pełen sprzeczności. To pomieszanie introwertycznego samotnika oraz sarkastycznego ekstrawertyka. Co więcej, był homoseksualistą, co na tamte czasy budziło sporo kontrowersji.Biografia Warhola była burzliwa. Jak każdy artysta był nieco ekscentryczny, jednak nie pozbawiony empatii. Angażował się społecznie, m.in. udzielał się w schroniskach dla bezdomnych w Nowym Jorku. Artysta zmarł w 1987 roku z powodu arytmii serca, jaka ujawniła się po operacji pęcherzyka żółciowego

Największe dzieła Andy Warhola

Obrazy Andy Warhola były wyrazem narastającej po II wojnie światowej fali konsumpcjonizmu. Jak już wspominaliśmy wcześniej Warhol używał techniki sitodruku, inaczej serigrafii. Jednak zanim odnalazł swoją sztandarową metodę tworzył ilustracje do czasopism z pomocą tuszu. Miał jednak poczucie niespełnienia jako artysta, zaczął więc poszukiwania własnej charakterystycznej techniki przedstawiania interesującej go rzeczywistości. W tym zakresie również wyróżniał się spośród innych artystów. Nie tyle interesował go bowiem temat, co barwa. Odchodził od emocjonalnego podejścia do przedstawianych motywów, skupiał się jedynie na efekcie wizualnym. Co ciekawe, zainteresowanie światem konsumpcjonizmu zrodziło się u Warhola dość wcześnie. Wynikało to z faktu, iż po śmierci ojca zaczął pracować w domu towarowym. To on był autorem tak słynnych projektów jak Puszka Zupy Campell czy butelki dla koncernu Coca-Cola. W przedmiotach codziennego użytku upatrywał kulturalnego dziedzictwa ówczesnych Stanów Zjednoczonych. Niemniej popularnymi dziełami Andy Warhola są słynne portrety Marilyn Monroe, przedstawiające tę wielką gwiazdę Hollywood, w różnorodnej kolorystyce. Obraz Andy Warhol "Marilyn Monroe" to sztandarowe dzieło sztuki pop art. Obrazy Andy Warhola można podziwiać np. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Medzilaborcach na Słowacji.

Czytaj też: Jackson Pollock. Ekspresjonizm abstrakcyjny w malarstwie

Słynne cytaty Warhola

Warhol jak każdy prawdziwy artysta miał swoje unikalne podejście do otaczającego go świata. Nieco kontrowersyjne poglądy dały się zapisać w krążących po świecie cytatach Andy'ego Warhola. Wiele z nich dotyczy właśnie fali konsumpcjonizmu w Stanach Zjednoczonych, które niezmiernie go fascynowały. Mistrz pop artu powiedział np.: „Kupować to bardziej amerykańskie niż myśleć, a ja jestem tak amerykański jak każdy”. Kolejny cytat tłumaczy nam czemu tak bardzo fascynowała go kultura masowa:”Podoba mi się, że w Ameryce najbogatsi konsumenci w zasadzie kupują te same rzeczy, co biedni. Siedzisz przed telewizorem i pijesz Coca Colę, i wiesz, że prezydent pije colę, Liz Taylor pije colę, i myślisz sobie, że ty też możesz pić colę”. O Andym Warholu mówiono, że był świetnym obserwatorem. To domena wielkich artystów, którzy w otaczającym świecie poszukiwali inspiracji do swoich dzieł. Miał on jednak bardzo specyficzne podejście do tematów swoich obrazów, zwłaszcza portretów. Jak mówił: „Marilyn Monroe jest po prostu jedną z wielu osób (…) zainteresowała mnie w niej uroda, a jest ona rzeczywiście piękna; jeśli zaś chodzi o rzeczy piękne w ogóle – są nimi zapewne ładne kolory”. Andy Warhol zasłynął na świecie jak król pop artu. Istotę tego kierunku w sztuce zręcznie zamknął w słowach: „Nie ma znaczenia, czy obraz przedstawia Mona Lisę, banana, czy okulary Hansa Rittmana – ważne, żeby to było naprawdę 'pop'!”. Bez wątpienia w procesie tworzenia kierował się on tą maksymą. Całokształt postaci, biografii i obrazów Andy'ego Warhola można bowiem zamknąć właśnie w jednym słowie – pop!

Polecane

pixel