Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gustav Klimt - życie, twórczość i największe dzieła

2017-03-29
Gustav Klimt - życie, twórczość i największe dziełaJeden z największych mistrzów malarstwa, którego obrazy należą do najlepiej sprzedających się na świecie. O kim mowa?

Gustav Klimt - biografia Mistrza

Gustav Klimt urodził się 14 lipca 1862 roku w Baumgarten w Wiedniu. Urodził się w bardzo ubogiej rodzinie, w której poza nim jeszcze trzech braci było utalentowanych artystycznie. Klimt miał także trzy siostry, które jednak nie odziedziczyły zdolności artystycznych. Ojciec malarza był złotnikiem oraz grawerem i to zapewne po nim cała trójka odziedziczyła zainteresowanie do sztuki. Uczęszczał do Wiedeńskiej Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Tam też nauczył się malować portrety, które towarzyszyły w późniejszych lataj jego sztuce. Warto tu chociażby wymienić obraz, który namalował jeszcze młody Klimt - Judyta.

Po ukończeniu szkoły swoją karierę rozpoczął jednak inaczej - od malowania wnętrz dużych publicznych budynków. Gustav Klimt zmarł 6 lutego 1918 roku w Wiedniu. Przez całe życie mieszkał z matką. Pomimo prostego sposobu ubierania się, wręcz ascetycznego budził ogromne zainteresowanie kobiet, które urzekało jego podejście do życia oraz oddanie sztuce.

Klimt jako czołowy przedstawiciel modernizmu w sztuce

Artysta uważany jest za najwybitniejszego przedstawiciela secesji oraz za najbardziej wpływowego twórcę wiedeńskiego modernizmu. Twórczość Klimta odbiega znacząco od kanonów akademickich, jakie wpajano mu przez lata nauki. Wraz z innymi wiedeńskimi artystami założył w 1897 roku Stowarzyszenie Artystów Austriackich, z którym związany był aż do 1905 roku. W zamyśle Gustava Klimta było tworzenie dzieł wolnych od wszelkich stylów i narzucanych przez ówczesnych twórców konwencji. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł artysty jest portret Adeli Bloch-Bauer I. Do jego stworzenia Klimt użył złota oraz srebra w płatkach co było niecodzienną techniką jak na ówczesne czasy. W 2006 roku obraz został sprzedany za 135 milionów dolarów, co było wówczas najwyższą z cen, jaką uzyskano za obraz. Słynne obrazy Gustava Klimta to także: "Węże wodne", "Drzewo życia" czy "Jabłoń". Nie ulega jednak najmniejszej wątpliwości, że dziełem życia Klimta jest obraz Pocałunek

Kobiety Klimta - sztuka i seks

W twórczości Klimta duża role odgrywały kobiety. Jego fascynację płcią piękną można zauważyć w większości prac oraz w życiu artystycznym. Sam artysta twierdził, że obawia się kobiet oraz miłości, co nie przeszkodziło w licznych romansach, głównie ze swoimi modelkami. W twórczości Klimta często możemy zauważyć śmiałe sceny, które nawet na współczesną sztukę wydają się niezwykle ekstrawaganckie. Niech przykładem będzie tu chociażby dzieło - Gustav Klimt Dziewica.

Czytaj też: Malarstwo czeskie: A. Mucha i "Cztery pory roku"

Polecane

pixel