Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na „Huśtawce” Fragonarda

2020-06-29
Na „Huśtawce” Fragonarda

Zacznijmy standardowo od krótkiej noty biograficznej. Jean-Honore Fragonard urodził się w 1732 roku w Grasse, na południu Francji. Gdy miał 6 lat jego rodzina przeniosła się do Paryża, co dawało utalentowanemu młodzieńcowi możliwości rozwoju. Wprawdzie pierwsze zatrudnienie znalazł w kancelarii notarialnej, jednak nie był w stanie odnaleźć się w tej dziedzinie. Większość czasu spędzał tam na.... rysowaniu. Rodzice młodego artysty zdecydowali się zatem oddać go na praktyki do pracowni Jean'a Simeona Chardina, który malował głównie martwą naturę i sceny rodzajowe. Nie były to wówczas popularne tematy, zwłaszcza, że sztuka rokoko znajdowała się akurat w swojej najlepszej fazie rozkwitu. Najwyraźniej dlatego nauka u Chardina trwała niezbyt długo. Młody malarz Fragonard nauczył się od niego prawdopodobnie jedynie podstaw malarstwa. Wtedy to trafił do malarza o wielkiej sławie – Francois Bouchera. Jego nazwisko było we Francji symbolem mistrzostwa i kunsztu. Możecie Państwo przeczytać o tym w poprzednim artykule. Nietrudno się zatem dziwić, że kariera Fragonarda zaczęła się rozwijać w zaskakującym tempie.

Pod okiem Bouchera

Wstawiennictwo mentora pozwoliło uzyskać Fragonardowi stypendium Prix de Rome w 1752 roku. To prestiżowa nagroda przyznawana młodym, wybitnie rokującym, francuskim artystom. W przypadku malarzy obejmowała ona 3-letni pobyt w Rzymie i naukę w rzymskiej Académie de France w Villa Medici. Tę samą nagrodę otrzymał wcześniej jego mentor Boucher. Jean Honore Fragonard przebywał we Włoszech w latach 1756-1761, gdzie chłonął dzieła włoskich mistrzów pędzla, poznawał różne techniki, nieustannie rozwijał się i tworzył. Tego rodzaju wyjazdy stypendialne były bardzo popularne w na przestrzeni XVII i XVIII wieku. Nadawały one zawrotnego tempa w rozwoju artystycznego smaku i umiejętności każdego młodego artysty. Kiedy malarz Fragonard wrócił do Paryża, od razu złożył podanie do słynnej Królewskiej Akademii Malarstwa i Rysunku, o której wspominaliśmy już kilkakrotnie. Sława, dobra reputacja i uhonorowanie talentu – najczęściej to kusiło młodych malarzy, którzy pragnęli dostać się do Akademii. Fragonard jako pierwsze dzieło przedstawił swój obraz historyczny „Koresos i Kalliore”, który spotkał się z dużym uznaniem komisji. Musiał przedłożyć jeszcze jedno płótno, jednak zupełnie nieoczekiwanie Jean Honore Fragonard postanowił pozostać niezrzeszony i zrezygnował ze starań o miejsce na liście prestiżowych, uznanych malarzy. Na tak śmiały krok pozwolił mu niewątpliwie rozgłos oraz wierne grono klientów. Malował portrety, pejzaże, był również dekoratorem arystokratycznych salonów. Jednak największą popularnością cieszyły się jego obrazy z gatunku fete galante.

W galerii Fragonarda

Jean Honore Fragonard był niewątpliwie malarzem wyższych sfer. Często portretował swoich klientów, bądź ich rodziny. Zwykle, w odróżnieniu od stricte dworskich, filuternych wizji, przedstawiał swoich bohaterów we wnętrzach, w trakcie wykonywania codziennych czynności. Przykładem tego może być np. obraz „Dziewczyna czytająca książkę” (1776), „Siostry” (1778) czy „List miłosny” (1770). Namalował też portrety francuskiego generała, François-Henri d'Harcourt czy słynnego pisarza Denisa Diderota. Oba charakteryzują się doskonałym ujęciem głębi charakteru postaci. Te portrety przypominają nieco późniejsze obrazy tworzone przez malarzy romantycznych. Jest w nich tajemnica i zaduma. Francuski malarz malował także obrazy o tematyce mitologicznej, jak choćby „Narodziny Wenus” z 1753 roku. Wizerunek skąpanej w pastelowych obłokach rzymskiej bogini miłości to feeria seledynowych i pudrowych, bladoróżowych swobodnych pociągnięć pędzla malarza. Twarz bogini jest cała w pąsach, co podkreśla filuterny charakter obrazu. Postaci otaczające Wenus są mniej od niej wyraźne, jakby rozmyte, rozpuszczone w falach. Jej poza świadczy o pewnej rozwiązłości, jest kusząca i wzbudzająca pożądanie. Jeśli chodzi o styl to zdecydowanie przypomina on malarstwo impresjonistów. Co do charakteru to zdecydowany manifest zmysłowości. Obrazy Fragonarda bardzo często zabarwione są erotyzmem, czasem pokazanym wprost, jak w przypadku „Toalety Wenus”, a czasem ukrytym w różnych składowych obrazu. Doskonałym tego przykładem jest olej na płótnie z 1767 roku o tytule „Huśtawka”.

„Huśtawka” Jean Honore Fragonard

Fragonard i jego słynna „Huśtawka” zrobili furorę na francuskich salonach. Do dziś zresztą uważana jest za najlepsze dzieło, jakie pozostawił po sobie francuski malarz. Obraz znajduje się także w czołówce XVIII-wiecznego malarstwa rokoko. Z obrazem wiąże się dość ciekawa historia. Podobno pierwotnie jego namalowanie zlecono Gabrielowi Francois Doyen'owi, malarzowi historycznemu. Anonimowy zleceniodawca pragnął aby artysta uwiecznił w tej rozhuśtanej pozie jego... kochankę. Jako, że Doyen zasłynął w paryskim Salonie ze swoich dzieł o tematyce religijnej, nie mógł zgodzić się na taki portret, obawiając się, że zaszkodzi to jego renomie. Mniej więcej w tym czasie Jean Honore Fragonard zaczął malować wyrafinowane obrazy gabinetowe dla bogatej klienteli. Chętnie przyjął zlecenie i wykonał je doskonale. Na obrazie widzimy zachwycająco piękną kobietę w typowo balowej, zwiewnej sukni z halką oraz dwóch mężczyzn. Jeden z nich steruje huśtawką, drugi zaś bezpardonowo zagląda damie pod suknię. Przedstawiona scena dzieje się w ogrodzie w towarzystwie posągów małych aniołków, które przyglądają się całej scenie. Obraz opiera się głównie na dwóch barwach oraz mnogości ich odcieni – dominuje kolor pasteloworóżowy oraz zieleń. Obraz ewidentnie należy do grupy fete galante, głównym gatunku stylu rokoko. Główne cechy malarstwa rokoko widać tu wyraźnie. Obraz w swoim wyrazie jest lekki, kokieteryjny i erotyczny. Od strony technicznej malarz zręcznie operuje światłem, a także nie skupia się zbytnio na szczegółach krajobrazu w tle, co było dość powszechne wśród malarzy rokoko.

Jean Honore Fragonard zmarł 22 sierpnia 1806 roku w Paryżu.

Źródło obrazu Jean Honore Fragonard "Huśtawka": https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/eb/Fragonard%2C_The_Swing.jpg

Polecane

pixel