Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obraz jasnogórski: Matka Boska Częstochowska

2018-03-20
Obraz jasnogórski: Matka Boska CzęstochowskaObraz Matki Boskiej Jasnogórskiej znajduje się w Sanktuarium Maryjnym na Jasnej Górze, a dokładnie w Kaplicy Matki Bożej. Jest uznawany przez wiernych za symbol kultu religijnego, co sprawia, że do jasnogórskiego klasztoru co roki przybywają miliony wiernych z całego świata. Z cudownym jasnogórskim obrazem wiąże się wiele interesujących legend i historii, a Maryja z Dzieciątkiem to wciąż popularny motyw w dekoracji przestrzeni sakralnej.

Kto namalował Matkę Boską Częstochowską?

Niestety nie jesteśmy do dzisiaj w stanie zidentyfikować, kto de facto namalował obraz Czarna Madonna z Częstochowy. Wiele osób interesujących się sztuką jeszcze do niedawna twierdziło, że jest to dzieło samego Leonarda da Vinci. Ta hipoteza została jednak szybko obalona, ponieważ pierwsze rękopisy, znajdujące się w jasnogórskim archiwum, wyraźnie wskazują, że Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej trafił do Częstochowy w 1382 lub 1384 roku (w zależności od źródeł). Dla przypomnienia wybitny włoski malarz Leonardo da Vinci urodził się w 1452 roku, więc siłą rzeczy nie mógł być autorem tajemniczego obrazu. Legendy wskazują też na Łukasza Ewangelistę, ale umówmy się, że jest to bardzo wątpliwa teza, bo sam Jan Długosz w swoich dość wiarygodnych kronikach wskazuje, że obraz pojawił się w Częstochowie pod koniec XIV wieku. Obrazy religijne mają często niejasne źródło pochodzenia. Wynika to z faktu, że czas zaciera dokumentacje i źródła na ten temat.

Uszkodzenie obrazu jasnogórskiego

Ciekawostkę, o której być może nie wie większość z wiernych jest fakt, że dzieło, które obecnie znajduje się w Częstochowie nie jest do końca pierwowzorem. Dlaczego? Otóż według dostępnych źródeł i zapisów w 1430 roku w wyniku ataku na klasztor częstochowski ze strony band z Moraw i Śląska pierwowzór obrazu bardzo mocno ucierpiał. Twarz Matki Boskiej została przebita mieczem, zaś same dzieło mocno uszkodzone i podzielone na fragmenty. Wprawdzie obraz został natychmiast przeniesiony do Krakowa i tam odrestaurowany, jednak konserwatorom nie udało się pokryć malowidła farbami temperowymi, ze względu na fakt, że zastosowano na nim techniką woskową. Tak powstała wierna kopia obrazu, namalowana na tej samej desce, która czczona jest do dziś. Oryginalny rozmiar jasnogórski ma wymiary 121.8 cm długości, 81.3 cm szerokości i blisko 3.2 cm grubości. Wykonany jest na deskach z drewna lipowego z pokryciem drobno tkanego płótna. Jasnogórski obraz posiada także specyficzne, gotyckie ramy.

Czytaj też: Kult Matki Boskiej w Polsce

Polecane

pixel