Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obrazy historyczne: Bitwa pod Kircholmem

2018-06-24
Obrazy historyczne: Bitwa pod Kircholmem

Niezwykła formacja zbrojna

Husaria powstała z inicjatywy i za czasów panowania Stefana Batorego. Historia mówi o tym, że przez 125 lat nie przegrała żadnej znaczącej bitwy. Ta najsłynniejsza jazda polska budziła strach w całej Europie. Tajemnicą tak licznych sukcesów była odpowiednia taktyka, nietypowe uzbrojenie oraz doświadczone i dobre dowodzenie. Husaria swoje największe sukcesy odnosiła w XVI i XVII wieku. Była to niezwykła i skuteczna polska formacja, która pokonała w czasach swojej świetności między innymi wojska tatarskie, tureckie, moskiewskie i szwedzkie. Warto pamiętać, że husaria zachwycała nie tylko swoimi wygranymi walkami, ale przede wszystkim również wyglądem. Wielu artystów tworząc swoje obrazy z husarią uwieczniała na swych dziełach to piękne zjawisko. Husaria budziła postrach w oczach wielu. Wyposażona w odpowiednie zbroje, tarcze, kopie, skóry zwierząt a nawet skrzydła, atakując na swych koniach potrafiła pokonać o wiele liczniejszego wroga. Koniec istnienia tej skrzydlatej armii nastąpił za sprawą uchwały Sejmu w 1776 roku.

Bitwa pod Kircholmem Wojciecha Kossaka

Spór o Inflanty (teren dzisiejszej Łotwy) oraz dominium Maris Baltici (czyli walka o panowanie nad Bałtykiem) były głównymi przyczynami bitwy pod Kircholmem, która została stoczona 27 września 1605 roku. Wojska polsko-litewskie pod dowództwem Jana Karola Chodkiewicza pokonały armię szwedzką, co dokonało się głównie dzięki husarii. Było to jedno z największych zwycięstw I Rzeczypospolitej. Dzieła historyczne, takie jak obraz Bitwa pod Kircholmem, który namalował Wojciech Kossak, pokazują piękno husarii w pełnej okazałości. Dzieło przedstawia szczegóły ubioru tej wspaniałej i zwycięskiej armii. Patrząc na ten malunek mamy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się w czasie. Kolejnym dziełem przedstawiającym bitwę pod Kircholmem jest obraz Pietera Snayersa pod tym samym tytułem. Malarz ten, tworzący w stylu barokowym specjalizował się w wizualizacji scen batalistycznych. “Bitwa pod Kircholmem” jego autorstwa pokazuje ogrom walki stoczonej w 1605 roku. Liczba wojsk widocznych na obrazie jest imponująca a perspektywa lotu ptaka pozwala nam obejrzeć całe pole tej zwycięskiej dla nas bitwy.

Artyści, którzy wykorzystywali motyw husarski w malarstwie

Husaria w malarstwie od zawsze była uwieczniania przez wielu artystów. Liczne obrazy olejne z ich wizerunkiem są świetnym przykładem przedstawiania tej barwnej i charakterystycznej armii. Wielu polskich artystów pokusiło się o namalowanie husarii na obrazach. Małgorzata Wójtowicz Cichoń, Tomasz Szczepaniuk, Mirosław Szeib oraz Damian Gierlach są jednymi z wielu twórców, którzy uwiecznili na swoich obrazach naszą skrzydlatą kawalerię. Jak widać husaria była i nadal jest inspiracją dla wielu współczesnych malarzy.

Czytaj też: Top 10 obrazy przedstawiające słynne bitwy

Polecane

pixel