Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Top 10 obrazy przedstawiające słynne bitwy

2019-01-29
Top 10 obrazy przedstawiające słynne bitwy

Top 10 obrazy przedstawiające słynne bitwy

Wojna towarzyszyła ludzkości od początku świata. Mówi się, że to część natury człowieka i będzie powodem jego końca. Już od tysiącleci bitwy budziła emocje, a te z kolei - natchnienie. Artyści i malarze przez wieki upamiętniali słynne bitwy na płótnie i płaskorzeźbach. Niektórzy robili to ku przestrodze przyszłych pokoleń, inni aby przypomnieć waleczność żołnierzy i ideały nimi kierujące. Nie brakowało takich artystów, którzy malowali za pieniądze sponsorów, tylko po to aby ozdobić ciągnące się w nieskończoność sale bankietowe czy przywołać do życia sławetnego członka rodu. Malowano rewolucje, a wolność wiodąca lud na barykady stawała się natchnieniem nowych pokoleń buntowników. Historie piszą zwycięzcy, a malują malarze. Przedstawiamy najsłynniejsze bitwy uwiecznione na płótnach.

Słynne bitwy starożytnych na płótnie

Starożytność obfitowała w konflikty. Wojna była codziennością, a kolejne wielkie imperia powstawały i upadały tocząc zażarte bitwy. Wiele z nich obrosło w legendy, które inspirowały malarzy jeszcze setki lat po wydarzeniach z przeszłości, czego doskonałym przykładem jest chociażby obraz Leonidas pod Termopilami, który namalował nadworny malarza Napoleona – Jacques Louis David. Artysta znany jest zresztą z innego dzieła o tematyce bitewnej – Napoleon przekraczający Przełęcz Świętego Bernarda.

Średniowieczne pola bitew oczami artystów

Mroczne Wieki to czas kiedy najbardziej krwawe konflikty toczyły się w sercu Europy. Interpretacje tej niepokojącej epoki przelewali na płótna artyści, których dzieliły od niej setki lat. Najpopularniejszym, a na pewno najgłębiej zakorzenionym w kulturę polską przykładem jest obraz Jan Matejko Bitwa Pod Grunwaldem. Artysta malował słynną bitwę w latach 1872-1878, a więc ponad 460 lat po jej zakończeniu.

Nowożytne bitwy morskie i lądowe w malarstwie

Nowożytność również ma swoje bitwy, które zostały przelane na płótno. Odkrycia geograficzne, dokonywane  przez europejskich podróżników jak Krzysztof Kolumb czy Vasco da Gama, niosły za sobą liczne konflikty zbrojne. Wiele spośród tych wojen prowadzono na morzach. Bitwy morskie w malarstwie nowożytnym były powszechne, co  wiązało się z popularnością nurtu marynistycznego. Warty wspomnienia jest chociażby obraz Bitwa pod Trafalgarem autorstwa angielskiego marynisty Williama Clarksona Stanfielda. Nowożytność to również czas słynnych bitew lądowych, które inspirowały ówczesnych malarzy batalistycznych takich jak polski artysta Wojciech Kossak. To dzięki jego twórczości możemy podziwiać obrazy potężnej husarii, które zawarte zostały na płótnie Bitwa pod Kircholmem. Fascynacje „polską kawalerią” przejawiał również jego brat Juliusz Kossak, który na obrazie Wierny towarzysz uwiecznił fragment Powstania styczniowego z perspektywy konia pozbawionego jeźdźca.

XX - wieczne wojny w malarstwie współczesnym

Początek XX wieku przyniósł najbardziej krwawe konflikty w całej historii ludzkości, które kolejno przesuwały granice bestialstwa, okazując do czego zdolny jest człowiek. Po czasach, w których czołgi przejmowały pola bitew, pozostało kilka wybitnych dzieł jak chociażby obraz Cud nad Wisłą przedstawiający bitwę Warszawską z 1920 roku. Co ciekawe namalował go syn Wojciecha Kossaka – Jerzy Kossak, który po ojcu przejął nie tylko artystyczny talent, ale też pasje to malarstwa batalistycznego. Jak powiedział filozof niemiecki Theodor Adorno „Pisanie wierszy po Oświęcimiu jest barbarzyństwem”. Nie wspomniał jednak ani słowem o malarstwie. Jak obecne i przyszłe pola bitew będą ukazywane przez kolejne pokolenia artystów? Czas pokaże.

Polecane

pixel