Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Street Art: Banksy i jego tajemnice

2018-10-02
Street Art: Banksy i jego tajemnice

Twórczość artysty

Banksy to brytyjski artysta, którego dane personalne ciężko ustalić. Jego twórczość pojawia się na ulicach nie tylko Londynu, ale i innych miast świata. Banksy w ten sposób komunikuje się z tłumem, przechodniami. Jego dzieła są pewnego rodzaju wiadomościami, które chciałby przekazać. Niejednokrotnie są one przepełnione humorem, dość często nawiązują do polityki. Street art które prezentuje Banksy to przede wszystkim graffiti połączone z techniką szablonową. Z uwagi na umiejscowienie dzieł, bardzo szybko jego twórczość została zauważona przez media, a dalej już sama się rozprzestrzeniała. Bardzo często powstanie szablonów i ich specyfika związane są z lokalizacją. Dzieła posiadają zarówno elementy humorystyczne, jak i slogany. Banksy bardzo często przemawia za pośrednictwem małp, ludzi, szczurów, które umieszcza w swoich pracach. Pomimo tego, że prawdziwa tożsamość pozostaje tajemnicą, to na jednej z imprez oficjalny fotograf podobno zrobił zdjęcie artyście, jednak po kłótni z nim postanowił je sprzedać. Niestety ich autentyczność nie została potwierdzona. Sam Banksy utworzył organizację, zajmuje się ona potwierdzeniem wiarygodności jego twórczości na terenie Londynu.

Król Street Art i jego dzieła

Istnieje bardzo wiele niepotwierdzonych prac autorstwa Banksy, jednak jest też sporo, które się mu przypisuje i zostało to w pewien sposób potwierdzone. Wśród tych najbardziej popularnych można wymienić przede wszystkim napis ”Mamy już dość ryb” o wielkości dwóch metrów, który został umieszczony na klatce pingwinów w Londyńskim Zoo. W Muzeum Historii Naturalnej znajduje się eksponat autorstwa Banksy’a, przedstawia on wypchanego szczura który jest przebrany za grafficiarza, natomiast w ręce ma puszkę farby, którą użyto do napisu “Nasz czas nadejdzie”. Z nowszych prac można wymienić między innymi stworzenie banknotów z wizerunkiem Księżnej Diany. Banknoty miały nominały 10 dolarów. Ciekawostką jest natomiast fakt, że zamiast napisu „Bank of England” posiadały napis „Banksy of England”. W trakcie karnawału rozrzucił je w tłum, aktualnie można je zakupić na eBay a ich ceny osiągają nawet 200 funtów za sztukę. Banksy Art to również jego własne wersja Mona Lisy, która została sprzedana za prawie 60 tysięcy funtów. Street Art w wykonaniu Banksy'ego to m.in

Ciemna strona artysty

Jak każdy tego typu artysta również i Banksy spotyka się z brakiem niezrozumienia dla swojej twórczości. Z tego powodu przez wiele osób uznawany jest za zwykłego wandala, który niszczy mienie publiczne. Mianem wandala odznaczył go między innymi Peter Gibson, który stoi na czele organizacji dbającej o czystość w Wielkiej Brytanii. Istnieje wiele spekulacji dotyczących twórczości Banksy, między innymi ta w której uznaje się, iż miałby on tworzyć dla korporacji Puma. Dla wielu osób to skrajne zachowanie w porównaniu do tego co znajduje się w jego pracach i w jaki sposób wyraża w nich siebie. Banksy to pewnego rodzaju symbol ludzi tworzących na ulicach. Niezwykle często motywy z jego prac służą jako tatuaże.

Banksy jako symbol anonimowości

Pomimo upływu czasu jego twórczość cieszy się coraz większym uznaniem, a każda kolejna praca wywołuje zachwyt. Oczywiście pojawiają się również głosy sprzeciwu. Jednak prawdą jest, że Banksy jest pewnego rodzaju legendą. Interesujące jest to, że jego twórczość istnieje już tyle lat, a jemu samemu udało się zachować pełną anonimowość. Strony internetowe i wszelkie oficjalne media promujące jego dzieła należą do ludzi, którzy uważają że jedynie dla niego pracują. Dla jednych artysta dla innych wandal, jednak przekaz jego dzieł mówi sam za siebie.

Czytaj też: Pop Art przeciw konsumpcjonizmowi

Polecane

pixel