Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tamara Łempicka: Historia prawdziwa

2017-05-19
Tamara Łempicka: Historia prawdziwaCzy wiesz, że Tamara Łempicka obrazy to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz według statystyk Google jeśli chodzi o polskich artystów? Jej biografia to wybuchowa mieszanka romansów, nocnego życia i geniuszu artystycznego. Powiedziała kiedyś: "malowałam królów i prostytutki". Te słowa w sposób najbardziej dosadny nakreślają nam charakter tej wyjątkowej artystki.

Tamara Łempicka, a właściwie Maria Gurwik – Górska przyszła na świat 16 maja 1898 roku w Warszawie. Już jako mała dziewczynka interesowała się sztuką, a ze względu na to, że jej żydowska rodzina należała do bardzo zamożnych, często z nią obcowała. W 1916 roku artystka poślubiła prawnika Tadeusza Łempickiego, od którego przyjęła następnie nazwisko. Pierwsze lata ich związku były trudne, gdyż jej wybranek trafił do więzienia podejrzany o spisek w rewolucji październikowej. Zakochana Tamara odzyskała jednak męża, czego udało się jej dokonać po spędzonej nocy z wpływowym szwedzkim konsulem. Młode małżeństwo szybko przeprowadziło się do Paryża, jednak wpadło w problemy finansowe. Tadeusz nie mógł pozbierać się po bolszewickim areszcie, miał problemy z depresją. Wtedy do gry wkroczyła Tamara de Łempicka, która zaczęła malować swoje obrazy w celach zarobkowych. Malarstwo Łempickiej szybko spotkało się z pozytywnym odbiorem. Prawdziwą furorę robiły zwłaszcza portrety w jej wykonaniu. Właśnie z okresu paryskiego pochodzi jedno z największych dzieł: Tamara de Łempicka – Autoportret w zielonym Bugatti, który powstał w 1922 roku. Wspomniany autoportret powstał na zamówienie Die Dame i i uważany jest za klasyczny przykład sztuki art deco.
Czas na kolejną część opowieści o Tamarze Łempickiej: ciekawostki.

Kobieta o wielu twarzach: Tamara Łempicka malarka

Przyszła "królowa art deco" od najmłodszych lat wyróżniała się ciężkim, kapryśnym charakterem. Tamary Łempickiej biografia zaskakuje. Potrafiła wymuszać na swoich rodzicach coroczne wyjazdy wakacyjne z babcią do Włoch pod pretekstem problemów zdrowotnych. To właśnie tam Tamara Łempicka miała po raz pierwszy styczność ze sztuką renesansowych mistrzów malarstwa. Historycy twierdzą, że częste wyjazdy do Włoch za młodych lat, a także nauka w lozańskiej szkole miały ogromny wpływ na prace artystki. Możemy się tego doszukać, zwłaszcza w jej dwóch pierwszych okresach twórczości. Jasne, czyste kolory, dokładne rysunki, wyraziste cienie i niekonwencjonalna stylizacja, w której postacie budowane są z uproszczonych brył. To wszystko mieściło się jednak w ramach zachowania porządku klasycznego. Cała kolekcja obrazów Tamary de Łempickiej wyróżnia się świetlistymi, czystymi, niezwykle żywymi barwami. Świetnym przykładem może być tu Dziewczyna w niebieskiej sukience.  Znakiem firmowym artystki jest jednak niezwykła wręcz precyzyjność i dbałość o detale. Tamara de Łempicka potrafiła poświęcać godziny nad malowaniem tylko małego fragmentu obrazu, co pokazała malując inny obraz z motywem kobiecego ubioru- Dziewczyna w zielonej sukience. Była niezwykle sumienna i pracowita bez względu na to czy tworzyła portret króla, czy malowała prostytutkę.

Rozstanie i przeprowadzka do Stanów Zjednoczonych

Tamara i Tadeusz rozstali się w 1927 roku, czego efektem była głęboka depresja artystki. Po wybuchu II wojny światowej będąc już z baronem Raoulem Kuffnerem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuowała swoją twórczość. Amerykańscy krytycy sztuki nie traktowali jednak jej dzieł przychylnie, co wynikało również z zachowania samej artystki, która uznawana była za celebrytkę, wręcz skandalistkę. Nie miała też dobrej prasy w amerykańskich mediach, które co jakiś czas upubliczniały kolejne nocne wojaże artystki. Tamara de Łempicka lubiła alkohol, narkotyki, papierosy i towarzyskie życie. Była zaprzeczeniem wielkiej artystki. Kochała otaczać się nie tylko przystojnymi mężczyznami, ale także atrakcyjnymi kobietami.

Tamara Łempicka - ciekawostki


Twórczość Tamary de Łempickiej i jej dwuznaczne życie erotyczne stały się inspiracją do zaprojektowania unikalnego zapachu perfum. Dom mody Lolita Łempicka został założony w 1983 roku przez Josiane i Josepha Pividala. Nazwa firmy to kompilacja imienia bohaterki powieści Nabokova "Lolita" i nazwiska słynnej malarki. Zmysłowe zapachy Łempickiej są niezwykle popularne wśród kobiet, a otwierające się na całym świecie butiki domu mody Lolita Łempicka, pokazują, że cieszą się one rosnącym powodzeniem.

Czy wiesz, że...

Tamara de Łempicka to malarka, której obrazy należą do najchętniej kupowanych na świecie dzieł mistrzyń malarstwa. Oryginalne obrazy Tamary de Lempickiej osiągnęły łączną kwotę sprzedaży na poziomie 87.2 mln $. Obok Joan Mitchell i Louise Bourgeois jest trzecią najdrożej sprzedawaną artystką na świecie. Najdroższy obraz z galerii Tamary Łempickiej „Rafaela sur fond vert” z 1927 roku został sprzedany podczas aukcji w nowojorskim Sotheby’s za 8,48 mln dolarów! Kolekcjonerami obrazów Łempickiej byli i są m.in. Jack Nicholsson i Madonna

Tamara Łempicka - biografia malarki , która zmieniła polską sztukę

Oryginalne obrazy Tamary Łempickiej co ciekawe cieszą się obecnie dużą popularnością tych, którzy je najbardziej odrzucali – amerykańskich krytyków sztuki. Artystka z Polski stała się popularna za Oceanem długo po śmierci w 1980 r w Meksyku. Największe dzieła Tamary Łempickiej cieszące się uznaniem to: Tamara w zielonym BugattiAdam i Ewa, obraz Dr. Boucard, Kobieta z Gołębiem. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Tamara Łempicka obrazy i reprodukcje w naszym sklepie. Łempicka malarka w sklepie internetowym z obrazami www.twoja-sztuka.pl na zamówienie:

Źródło zdjęcia głównego: rzym.it

Czytaj też: Dlaczego obrazy Jack Vettriano są popularne?
pixel