Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Vincent Van Gogh: Taras kawiarni w nocy

2018-06-23
Mówi się. że był Rembrandt, potem długo długo nikt, aż w końcu urodził się Vincent van Gogh.

Holenderski geniusz

Nastąpiło to w 1853 roku, w holenderskim mieście Groot Zunder. Początkowo nic nie wskazywało na to, że holender postanowi zająć się malarstwem. Miał zbyt dużo problemów osobistych, wśród których królowały te najtrudniejsze - sercowe. To właśnie one sprawiły, że malarz zakończył swoje życie w wieku ledwie 37 lat. Pierwsze sercowe niepowodzenie (kiedy wybranka odrzuciła oświadczyny) sprawiło, że u van Gogha pojawiły się objawy problemów na tle emocjonalnym. Na swoim koncie ma zarówno pracę jako nauczyciel, ale także zaliczył epizod w roli pastora. Jednak koniec końców, w 1880 roku wyjechał do Brukseli z głębokim postanowieniem zostania malarzem. Autor obrazów takich jak Chaty kryte strzechą czy Taras kawiarni w nocy który notabene jest jednym z bardziej rozpoznawalnych obrazów van Gogha, po raz kolejny cierpiał z powodu nieodwzajemnionego uczucia – tym razem do... kuzynki.

Wyjątkowa muza Van Gogha

O tym, że Vincent van Gogh był człowiekiem jedynym w swoim rodzaju świadczy chociażby to, że na jego prace ogromny wpływ miała muza – ciężarna prostytutka, od której artysta zaraził się chorobą weneryczną. To spowodowało, że opuścił Brukselę i powrócił do Holandii, gdzie zaszył się jak pustelnik i tworzył. Po tym okresie postanowił wyjechać do Antwerpii, aby podszkolić swój warsztat, jednak jego styl jeszcze wtedy nie był popularny. Po belgijskiej przygodzie przeniósł się do Prowansji i tam właśnie powstał słynny obraz Vincent Van Gogh Słoneczniki Taras kawiarni w nocy czy Nocna kawiarnia. Niestety pogłębiające się załamanie nerwowe dało ostatecznie znać o sobie – Vincent van Gogh popełnił samobójstwo w 1890 roku, strzelając do siebie z pistoletu i nie pozwalając sobie pomóc.

Innowacyjny styl malowania tła

Van Gogh nie był doceniany za życia, ponieważ nikt nie doceniał jego innowatorskiego podejścia do malowania. A malarz postawił na słoneczny żar światła, który widać w wielu jego obrazach. Jego obrazy cechowała intensywność kolorów, nie przykładał natomiast wielkiej wagi do subtelnych elementów. Ukochane żółcienie widać zwłaszcza na płótnie Taras kawiarni w nocy. Obraz ten przedstawia kawiarenkę nad którą zamieszkał Vincent van Gogh. Po raz pierwszy właśnie w tym dziele artysta użył jako tła gwieździstej nocy, co stało się jednym z jego charakterystycznych motywów, który ponownie wykorzystał w ta chich obrazach jak Gwiaździsta noc czy Nocna Kawiarnia. Jak twierdził sam autor obrazu Taras kawiarni w nocy, było to nocne malowidło bez czerni, tylko z pięknym fioletem, błękitem i zielenią. Niecały rok po jego namalowaniu Vincent van Gogh postanowił zakończyć swoje życie. Niedługo po tym światem sztuki zapanował Pablo Picasso.

Czytaj też: Malarstwo impresjonistyczne

Polecane

pixel