Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wybitni przedstawiciele malarstwa abstrakcyjnego

2018-11-25
Wybitni przedstawiciele malarstwa abstrakcyjnego

Wybitni przedstawiciele sztuki abstrakcyjnej

Jeśli istniał w malarstwie nurt, który uznać można za autentycznie rewolucyjny, zrywający ze wszelkimi normami i tradycjami wielkich mistrzów to bezkonkurencyjnie jest to abstrakcjonizm. Jak każda rewolucja, tak i abstrakcja w malarstwie, niesiona była na barkach swoich wiernych wojowników – ludzi gotowych do walki za wolność i idee, które im przyświecały. Trzej znani malarze abstrakcyjni z różnych światów, mówiących różnymi językami o odmiennych statusach społecznych połączeni w jednym marzeniu - stworzenia nowej drogi, którą podąży malarstwo współczesne.

Wassily Kandinsky – akwarela abstrakcyjna z kraju carów

O ile krzywdzące, niesprawiedliwe, a równocześnie czysto subiektywne byłoby jakiekolwiek klasyfikowanie przedstawicieli sztuki abstrakcyjnej, o tyle tylko jednego z nich można określić mianem „ojca chrzestnego abstrakcji”. Rosjanin Wassily Kandinsky, bo to o tym wybitnym abstrakcjoniście mowa, uznawany jest przez krytyków sztuki za prekursora tego nurtu w malarstwie. To on jako pierwszy malował abstrakcje i promował obrazy abstrakcyjne jako nowy nurt mający stać się fundamentem pod malarstwo współczesne. Obrazy abstrakcyjne jakie tworzył Kandinsky inspirowały późniejszych malarzy do eksperymentowania z różnymi gatunkami abstrakcji. Pionier i rewolucjonista sięgający wzrokiem dalej niż inni - takim właśnie artystą chciał być Wassily Kandinsky. Najsłynniejsze obrazy artysty to "Linia poprzeczna”, „Kompozycja VII” i „Błękitny jeździec”.

Jackson Pollock - ekspresjonizm abstrakcyjny i malarstwo gestu

Jeśli malarstwo abstrakcyjne i ekspresjonizm porównać do dwóch przeciwległych brzegów, to ekspresjonizm abstrakcyjny został mostem, który je połączył. Jackson Pollock to natomiast człowiek, który ten most zbudował. Jego charakterystyczny styl określa się jako malarstwo gestu lub „action painting”. Obrazy Jacksona Pollocka dla niewprawionego oka mogą wydawać się zwykłymi rozbryzgami farby, natomiast za wielkością artysty stoi fakt że jego „No.5, 1948” do dziś wysoko reprezentuje najdroższe obrazy świata.

Tamara Łempicka – obrazy abstrakcyjne, art deco i malarstwo monochromatyczne

Abstrakcja w malarstwie ma również kobiecą twarz i to niezwykle piękną. Tamara Łempicka to polska artystka o twórczości równie bogatej jak jej seksualne życie. Reprodukcje Tamary Łempickiej takie jak „Cztery Akty” czy “Tamara w zielonym Bugatti” biją obecnie rekordy popularności wśród fanów sztuki współczesnej. Historia Tamary Łempickiej to pełna skandali obyczajowych opowieść o niedocenionej za życia malarce współczesnej. Nowoczesne obrazy abstrakcyjne były swojego rodzaju eksperymentem, który Łempicka przeprowadzała przez całe swoje życie, a które docenione na szeroka skale zostały dopiero po jej śmierci. Dotykała różnych nurtów abstrakcji - od art deco przez malarstwo abstrakcyjne geometryczne aż po monochromatyzm. Dla wielu współczesnych artystek, Tamara Łempicka to ikona silnej kobiety, która szła przez męski świat własną artystyczną ścieżką korzystając w pełni z darów jakie ofiarowało jej życie - z mężczyznami i kobietami na czele. Bezpruderyjny, wyzywający i zmysłowy styl pokazują takie obrazy Tamary Łempickiej jak „Adam i Ewa” czy „Dwie Przyjaciółki”.

Polecane

pixel