Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Życie i twórczość: Henri de Toulouse-Lautrec

2018-07-15
Życie i twórczość: Henri de Toulouse-Lautrec

Kim był Henri de Toulouse-Lautrec?

Henri de Toulouse-Lautrec był znanym francuskim malarzem i grafikiem. Zajmował się również grafiką i właśnie ta część jego działalności wywarła ogromny wpływ na istnienie współczesnego plakatu. Urodził się we Francji w rodzinie arystokratycznej. W rodzinie panował zwyczaj ożenku między krewnymi, w związku z czym rodzice malarza byli kuzynami. Ten fakt wpłynął negatywnie na całe życie artysty, gdyż posiadał on wrodzone wady genetyczne. W wieku 14 lat złamał nogi i od tego momentu przestał rosnąć, do końca życia pozostał karłem. Przez swoje fizyczne defekty jego życie prywatne obfitowało w nieszczęścia. Malarzowi nie udało się znaleźć miłości, a kobieta, której się oświadczył, mając nadzieję, że dokonał odpowiedniego wyboru, odrzuciła jego propozycję twierdząc, że jest najbrzydszym stworzeniem, jakiego w życiu widziała.

Życie i twórczość zdeformowanego artysty

Z względu na swój zdeformowany wygląd artysta został wykluczony z wielu dziedzin życia, w których mógł czuć się niekomfortowo. Całkowicie oddał się malarstwu. Przeprowadził się do Montmartre, francuskiej dzielnicy artystów, w której jego marzenia malarskie otrzymały możliwość rozwoju i artysta w końcu mógł spełnić się w wybranej dziedzinie. Tam artysta tworzy obrazy, przedstawiające życie Moulin Rouge oraz innych kabaretów, teatrów oraz domów publicznych (które sam odwiedzał). W swoich obrazach często przestawiał znajome śpiewaczkę Yvette Guilbert oraz tancerkę Louise Weber. Również w jego pracach często znajdowała się modelka Suzanne Valadon. Jak wszyscy wielcy malarze, tak i Henri de Toulouse-Lautrec stał się sławny dopiero po swojej śmierci. Jego rodzina zaczęła reklamować jego prace oraz matka malarza ufundowała upamiętniające go muzeum w Albi, miejscu, w którym się urodził. Najsłynniejsze obrazy artysty to, między innymi: malowane olejem na płótnie W Moulin Rouge z 1892 roku oraz W salonie przy rue des Moulins z 1894 roku czy litografia barwna Divan Japonais, wykonana w 1892 roku. Znane prace artysty Autoportret w lustrze, Kobieta Clown, Madomeiselle Marcelle LenderStajenny z parą koni, Chciwość w Moulin Rouge, Gruba Maria i Jean Avril

Postimpresjonizm w malarstwie

Początek postimpresjonizmu datuje się na ostatnią wystawę impresjonistów w 1886 roku, a koniec na pierwszą wystawę fowistów w roku 1905. Co to jest postimpresjonizm? Postimpresjonizm, jak mówi sama nazwa, wywodzi się z impresjonizmu. Jednak nie polega on na naśladownictwie, jak mogłoby się wydawać w pierwszej chwili, gdyż dany nurt odrzuca wiele z punktów i motywów twórczości impresjonistów. Można powiedzieć, że jest on pewnego rodzaju zaprzeczeniem. O ile postimpresjoniści podtrzymywali kolorystyczne zasady impresjonistów, o tyle odrzucali oni ich ścisłe odwzorowywanie przyrody. Ich twórczość zainspirowała artystów do stworzenia kilku innych nurtów, w tym neoimpresjonizm, symbolizm, symbolizm czy fowizm.

Czego chcieli postimpresjoniści?

Głównym celem przedstawicieli nowego nurtu, jakim było malarstwo postimpresjonistyczne, było znalezienie własnego, odrębnego stylu, charakterystycznego dla ich indywidualnych potrzeb i inspiracji. Przede wszystkim, dążyli oni do autonomiczności obrazu i wolności dzieła. Nie zgadzali się z mało ekspresyjną sztuką impresjonistów, propagowali bardziej ekspresyjne wyrażanie dzieła malarskiego. Stan emocjonalny był dla nich najważniejszym elementem obrazu. U artystów tego nurtu najważniejszą przestała być ulotna chwila, a skupili się oni bardziej na konkretnych momentach, dokładnie przemyślanych i zaplanowanych. Dopiero w następnej kolejności pojawia się gra kolorów (zamiast gry światła), która również była niesamowicie ważna, gdyż odzwierciedlała wewnętrzny stan duchowy samych twórców. Wysoko ceniona wolność odzwierciedlała się w swobodnych liniach, konturach, kompozycji oraz kształtach. Przestały obowiązywać jakiekolwiek określone zasady.

Czytaj też: Impresjonizm w malarstwie. Kim byli impresjoniści?

Polecane

pixel