Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Auguste Renoir: Od dekoracji porcelany do dzieła życia

2018-03-24
Auguste Renoir: Od dekoracji porcelany do dzieła życiaTwórcą “Śniadania wioślarzy jest” Pierre Auguste Renoir. Ten znany francuski malarz był jednym z przedstawicieli impresjonizmu. Artysta urodził się 25 lutego 1841 roku w Limoges. Na początku swojej przygody ze sztuką znany znany był raczej z dekorowania porcelany. Wynikało to z faktu, że za młody był pracownikiem prężnie działającej fabryki porcelany. Jego malarstwo kojarzone jest raczej z dziecięcych i kobiecych portretów, które cieszyły się dużą popularnością i pozwoliły Renoir godnie żyć. Pierre w 1862 roku zaczął studia w Paryżu na kierunku sztuki. Tam poznał ważnych przedstawicieli malarstwa francuskiego Frederica Bazille czy Claude Moneta.

Wpływ malarstwa weneckiego na twórczość Renoir

Pierre Auguste Renoir wzorował się na malarstwie weneckim, które wyróżniało się dbałością kolorystyczną, widoczną zwłaszcza w nasyceniu czerwieni i błękitu czy podkreśleniu światła, które pada na przedmioty. Sztukę wenecką wyróżniał właśnie colorito czyli kolor, który był ważniejszy od rysunku z włoskiego - disegno. Widać to wyraźnie w twórczości francuskiego malarza, który w czasie swojej pracy artystycznej spłodził blisko 6000 obrazów. Najważniejsze dzieła Auguste Renoir to Liza z Parasolką, Bal w Moulin de la Galette, Parasolki, Dwie siostry, Loża, a także obraz Huśtawka oraz Sekwana w Asnieres. Najbardziej znanym obrazem Auguste Renoir jest jednak zdecydowanie Śniadanie wioślarzy.

Śniadanie wioślarzy - dzieło ponadczasowe

Większość ludzi kojarzy Renoir właśnie z tego arcydzieła. To obraz wyjątkowy, bardzo charakterystyczny dla stylu francuskiego impresjonisty. Śniadanie wioślarzy prezentuje nam grupę kilku osób z podparyskiego środowiska wioślarskiego podczas uczty na tarasie doskonale znanej w stolicy Francji restauracji “Fournaise” ulokowanej niedaleko słynnego mostu Chatou. Współcześnie jest to prestiżowe miejsce spotkań dla paryżan, które znajduje się na wysepce na Sekwanie. La Maison Fournaise, bo tak brzmi obecnie nazwa tej ekskluzywnej restauracji, jest współcześnie miejscem kultowym także dla turystów.

Impresjonizm farbą, sztuka wenecka pędzlem

Renoir, jak i większość francuskich artystów malujących w tamtych czasach zakochał się w tym majestatycznym miejscu i często wypoczywał tam wraz z przyjaciółmi. Obraz Śniadanie wioślarzy właśnie przedstawia jedną z takich chwil. Widać na nim wiele detali m.in krzyżujące się spojrzenia wielu osób, płynące w oddali statki na Sekwanie, a także element martwej natury w postaci owoców i warzyw na talerzach najedzonych gości. Namalowana scena sprawia wrażenie, że grupa wioślarzy dobrze się ze sobą zna i komfortowo czuje w swoim towarzystwie. Jest letni, upalny dzień, świeci słońce, ludzie są uśmiechnięci, pełni energii, bez trosk i zmartwień. To przyciąga jak magnes i sprawia, że my jako odbiorca, chętnie dołączylibyśmy się do takiego towarzystwa. Śniadanie wioślarzy to tak de facto odwołanie się nie tylko do źródeł impresjonizmu w malarstwie, ale przede wszystkim do sztuki weneckiej, o której wspomnieliśmy wyżej. Renoir malując obraz, opierał się na weneckich scenach biesiadnych malowanych przez Paolo Veronese, z tym, że znacznie je upiększył, co sprawia, że jest to repliki tego dzieła są tak chętnie kupowane współcześnie.

Czytaj też: Francuski impresjonizm: Edgar Degas

Polecane

pixel