Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karł Briułłow i malarstwo rosyjskie

2019-02-16
Karł Briułłow i malarstwo rosyjskieBywały takie okresy w sztuce, kiedy to malarstwo rosyjskie gościło na ustach artystycznej śmietanki całej Europy, a obrazy rosyjskich malarzy wyznaczały nowe kierunki w sztuce. Takie ikony jak Wassily Kandinsky i obraz Linia poprzeczna, czy jego poprzednik Karł Briułłow z dziełem Ostatni dzień Pompei, zachwycały i zachwycają do dziś. Chociaż pochodzący z Rosji artyści nie mogli się poznać ze względu, na dzielące ich lata, to zarówno Kandinsky jak i Briułłow wnieśli poteżny wkład w malarstwo rosyjskie.

Rosyjskie malarstwo na przestrzeni wieków

Rosyjskie malarstwo ma długą historie. Pierwsze zachowane obrazy powstały w XI i XII wieku. Okres ten określa się mianem monumentalnego malarstwa staroruskiego i miał czysto sakralny charakter. Freski i ikony były motywem przewodnim twórczości rosyjskiego malarstwa aż do XV wieku, kiedy to za sprawą wpływów renesansu płynącego z europejskich stolic, wykreował się tzw. styl rosyjski. Było to połączenie sztuki staroruskiej z akcentami włoskiego renesansu. Okres trwał do końca XVII wieku, kiedy malarstwo rosyjskie zostało zdominowane przez wpływ baroku. Ikonograficzne motywy w całości zostały wyparte przez portrety, tworzone przez takich pionierów jak Iwan Wiszniakow  czy Iwan Argunow. Podczas baroku narodziło się również nurt określany jako rosyjskie malarstwo historyczne, które przez kolejne wieki gościł w sztuce Rusi.

Malarstwo historyczne i nie tylko – romantyzm oczami Karła Briułłowa

Rosyjskie malarstwo historyczne było szczególnie żywe w romantyzmie. Wojny napoleońskie czy konflikty z Turcją owocowały powstaniem wielu wybitnych obrazów. W tym samym czasie również polscy wielcy malarze, masowo tworzyli dzieła bitewne czego przykładem są obrazy Jana Matejki.

Malarstwo historyczne było przepustką do sławy dla młodego, rosyjskiego artysty z francuskimi korzeniami - Karła Briułłowa. Karierę artysty rozpoczęła nagroda, jaka otrzymał od petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych za malarstwo historyczne, jakie tworzył podczas lat studiów. Nie mniej, obrazy bitewne takie jak „Bitwa pod Pskowem”, były jedynie częścią twórczości rosyjskiego geniusza romantyzmu. Samo życie Karła Briułłow obfitowała bowiem w setki podróży, które odbył po Europie i bliskim wschodzie. Owocem tych wypraw były dzieła wybitne. Najgłośniejszym płótnem malarza, a równocześnie obrazem, który zagwarantował mu sławę i rozpoznawalność w całej Europie, jest bez wątpienia Ostatni dzień Pompei, który powstał w kraju bardzo bliskim sercu artysty – we Włoszech.Tam również stworzył inne dzieło - Włoskie popołudnie.  

Państwa, które odwiedzał Karł Briułłow, inspirowały artystę. Grecja, Portugalia czy Palestyna – wszędzie tam spod pędzla Briułłowa wychodziły perły romantycznego okresu. Obraz Amazonka oraz Turczynka, pokazują zamiłowanie, jakim Briułłow darzył silne, piękne kobiety. Artysta eksperymentował również z nowoczesnymi gatunkami malarskimi czego przykładem jest obraz Sen przed świtem. Płotno posiada wiele cech impresjonizmu, który dopiero rodził się w sercach europejskich malarzy.

Czytaj też: Impresjonizm w Malarstwie. Kim byli impresjoniści?

pixel