Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pejzaże w malarstwie - czy budują nastrój wnętrza?

2018-07-01
Pejzaże w malarstwie - czy budują nastrój wnętrza? Historia pejzażu sięga czasów starożytnych. Początkowo stanowił on tylko tło dla przedstawianych na płótnach scen i wydarzeń historycznych. Jednak zdarzało się, że pejzaż występował jako samodzielny motyw, zwłaszcza w naściennym malarstwie hellenistycznym, gdzie pełnił dekoracyjną funkcję.

Pejzaż - czym właściwie jest?

Pejzaż to gatunek sztuk pięknych, przedstawiający krajobraz. Przyroda, którą umieszczają w swoich pracach pejzażyści może być zarówno nietknięta ręką człowieka, jak i po delikatnej ingerencji. Jednym z najważniejszych elementów pejzażu jest perspektywa oraz kompozycja. Budowa nastroju obrazu pełni jedną z głównych ról z malarstwie pejzażowym. Ważnym elementem jest oddanie panującej atmosfery, gamy kolorystycznej, jej zmienności w czasie, a także ulotnych, powietrznych elementów. Pejzaż jako osobny gatunek jest stosunkowo niedawnym wynalazkiem artystów. Początkowo wykorzystywano go tylko jako tło dla bohaterów głównego planu. Stopniowo, wraz z rozwojem wiedzy o światłocieniu, perspektywie, proporcjonalności, kolorycie oraz kompozycji przyroda stała się, początkowo, równoprawnym obiektem prac malarzy, a następnie głównym motywem i nieoczekiwanie wyszła na pierwszy plan.

Od pejzażu plenerowego po impresjonizm w malarstwie

Przez pewien okres pejzaże były uogólnionym przedstawieniem okrążającego nas krajobrazu, nieco wyidealizowanym i obrazkowym. Przełomem stało się przedstawienie konkretnego miejsca, z jego cechami oraz szczegółami, stworzony przez Konrada Bica, szwajcarskiego malarza z XV wieku. Rozkwit malarstwa pejzażowego związany jest z rozwojem pejzażu plenerowego. Malowanie z dala od swojej pracowni stało się dla artystów możliwe dzięki wynalezieniu farb w tubkach. Dało to możliwość wiernego odtwarzania przyrody taką, jaka ona jest, z bogactwem kolorów, w naturalnym, zmieniającym się w zależności od pory dnia, świetle. W znacznym stopniu poszerzyło to możliwość wyboru motywów. W okresie, gdy główną rolę w sztuce grał akademizm, pejzaż plasował się na drugim planie. Kiedy w europie pojawił się nowy nurt - impresjonizm - obrazy pejzaże zyskały na popularności i stopniowo, wypierając akademizm, weszły na pierwsze miejsce w światowej sztuce malarskiej.

Przedstawiciele nurtu pejzażowego

Nie sposób wymienić wszystkich pejzażystów, którzy odebrali rolę w rozwoju oraz historii malarstwa pejzażowego, jednak wypadało by wymienić kilka, znaczących dla historii sztuki, nazwisk. Jednym z najbardziej znanych osób, reprezentujących ten prąd jest rosyjski Iwan Szyszkin. Był jednym z założycieli grupy Pieriedwiżników. Było to Stowarzyszenie malarzy, których połączyła idea doniesienia sztuki do wielu miejsc. Pieriedwiżnicy jeździli z wystawami swoich prac po całym kraju i w taki sposób, przyczynili się do propagowania malarstwa nawet w miejscach, dla których rozwój w tym kierunku nie był prostym zadaniem. Szyszkin tworzył swoje pejzaże Szwajcarii, Niemczech, Francji oraz innych krajach. Jego prace były podziwiane głównie ze względu na dokładność w oddaniu detali oraz niesamowitą precyzję co pokazuje chociażby Poranek w sosnowym lesie jego pędzla. Warto również wspomnieć o Theodore Rousseau. Ten francuski malarz zasłynął realistycznością swoich pejzaży wiejskich. Również na uwagę zasługuje taki artysta, jak angielski malarz Willian Turner, którego specjalnością były romantyczne pejzaże.

Pejzaż w wystroju wnętrz

Powszechnie wiadomo, że natura oraz krajobraz są jednym z najtrafniejszych wyborów przy wystroju wnętrz. Nie tylko inspirują do pracy własnej, ale uspokajają i powodują, że wnętrze staje się przytulniejsze, dodają ładu. Jeśli chcemy, żeby w naszym mieszkaniu panowała wyciszona atmosfera z klasą, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego pejzażu. Obraz, a szczególnie jego rodzaj nadaje określony charakter wnętrzu. Wielbiciele stonowanych kolorów oraz spokojnego nastroju, powinni zastanowić się nad kupnem obrazu, przedstawiającego krajobraz. Pejzaże jesienne oraz zimowe nadadzą odpowiedniego klimatu w stonowanych, zimnych tonach. Z drugiej strony, pejzaż wiosenny, czy pejzaż lata to wniosą ciepła kolorystykę do wnętrza. Obszerny emocje wprowadzą również malowidła przyrody. Pejzaż górski kojarzy się nie tylko z nieokiełznaną przyrodą, ale również przygodą i nieznanymi miejscami. Tak samo jak siła nieodkrytych gór, pejzaże morskie to nieokiełznana siła wody. Fale, sztorm, ale nawet spokojne morze czy jezioro idealnie wpasuje się do wnętrza, zamieszkiwanego przez wielbicieli natury wodnej. Piękne pejzaże to nie tylko element sztuki, ale również część wystroju, tworząca niepowtarzalną atmosferę. Niektóre osoby wolą dobierać pejzaże tak, aby zlały się z wnętrzem i stały jego częścią. Jednak istnieje duża grupa osób, wybierających obrazy tak, aby zmieniły one charakter wnętrza. Sztuka jest idealnym uzupełnieniem codziennych elementów wystroju. Warto zastanowić się nad indywidualnymi preferencjami przy wyborze odpowiedniego rodzaju pejzażu.

Czytaj też: Pejzaże w malarstwie rosyjskim

Polecane

pixel