Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Claude Monet i francuska szkoła impresjonizmu

2019-02-20
Claude Monet i francuska szkoła impresjonizmuDla rzeszy krytyków sztuki, impresjonizm w malarstwie był wybitnie ciekawym okresem. Rewolucyjne podejścia do artystycznej formy, hulaszczy tryb życia malarzy czy w końcu magiczny duch impresjonistycznych obrazów, pełnych światła, cienia i ruchu. Nic wiec dziwnego, że tacy artyści jak Claude Monet zdobyli sławę, która przetrwała po dziś dzień, a francuska szkoła impresjonizmu mocno wpłynęła na obraz współczesnej sztuki.

Kim był Claude Monet?

Wielki artysta urodził się w Paryżu w 1840 roku. Od dzieciństwa malarstwo było hobby Moneta, czego nie akceptowała rodzina. Ojciec chciał, żeby przejął rodzinny interes, czego ten konsekwentnie odmawiał. W 1961 Monet wstąpił do wojska i odbył służbę wojskową w Maroko. Pobyt w Afryce miał duży wpływ na twórczość artysty, co później wielokrotnie przyznawał. Zachody słońca nad pustynią, które podczas pobytu w wojsku oglądał Monet, przełożył następnie na pejzaże takie jak chociażby obraz Wenecja, pełen ciepłych kolorów zachodu. Tego rodzaju kolorystyka oparta jest właśnie na wspomnieniach Moneta z tego egzotycznego kraju.  

W 1862 Claude Monet rozpoczął studia w paryskiej szkole Academie Suisse. Na studiach poznał innego wielkiego przedstawiciela impresjonizmu – Auguste Renoira, z którym połączyła go długoletnia przyjaźń. To właśnie wspólnie z Renoirem dali podwaliny pod nowy nurt jakim okazał się impresjonizm w malarstwie.

Za sprawą serii wystaw zapoczątkowanych w atallier francuskiego fotografa Nadara w 1874, impresjonizm pojawił się na ustach artystycznej śmietanki Europy. To tam po raz pierwszy zaprezentowano m.in. obraz Impresja Wschód słońca Claude Moneta, namalowany w 1872 roku i stanowiący żywy symbol piękna impresjonistycznego pejzażu. Co ciekawe, właśnie to dzieło Moneta, posiada w sobie praktycznie wszystkie cechy, charakterystyczne dla malarstwa impresjonistycznego. Motyw łodzi otulonej poranną mgłą i poruszającej się po spokojnych falach ma w sobie niesamowitą magię. Ruch, gra świateł, niedopowiedzenia, magiczny klimat symbolika – to wszystko zainspirowało późniejszych impresjonistów d otworzenia dzieł w podobnej tematyce. Od 1883 roku Monet zamieszkał w Giverny, gdzie żył i tworzył aż do swojej śmierci w 1926 roku.  

Najbardziej znane obrazy Claude Moneta

Francuski impresjonista stworzył wiele dzieł, które obecnie stanowią kolekcje najwybitniejszych muzeów świata. Inspiracje oprócz wojennej służby w Maroko, czerpał także z miejsc bardziej tradycyjnych, jak chociażby z wakacyjnych wspomnień. To właśnie tak powstało Pole maków, które namalował podczas odpoczynku w miejscowości Argenteuil w 1873 roku. Wiele dzieł inspirowanych jest również domem w Giverny, w którym zamieszkał Claude Monet. Japoński mostek czy cykl Lilie wodne Moneta oraz Katedra w Rouen Claude to tylko przykłady najbardziej znanych dzieł francuskiego impresjonisty.

Jedyny obraz Claude Moneta w Polsce znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Plaża w Pourvill, bo o niej mowa, ma zresztą bogatą historię, której ostatnim epizodem była kradzież w 2000 roku i szczęśliwe odnalezienie po 10 latach.

Czytaj też: Francuski Impresjonizm: Edgar Degas

Polecane

pixel