Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najpiękniejsze obrazy polskich mistrzów

2017-05-08
Najpiękniejsze obrazy polskich mistrzów
Polacy nie gęsi, swoją sztukę mają. Na przestrzeni wieków powstało wiele wspaniałych obrazów polskich artystów. Warto wspomnieć chociaż kilka z nich.

Bitwa pod Grunwaldem – Jan Matejko

Obraz Jan Matejko Bitwa pod Grunwaldem jest jednym z tych obrazów, które powodują w widzach bardzo głębokie uczucia. Sama wielkość dzieła robi wrażenie, gdyż są to 42 metry kwadratowe. Matejko obrazy malował z wielką dokładnością. Jest przedstawieniem najbardziej spektakularnego zwycięstwa Polaków nad Niemcami. W centrum obrazu z uniesionym do góry mieczem przedstawiony został nie król Jagiełło, jak wielu osobom może się wydawać, a Witold Kiejstutowicz, brat stryjeczny Władysława Jagiełły, czyli książę litewski i dowódca wojsk litewskich.

Bitwa pod Racławicami – malowana pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

Jest to pokaźnych rozmiarów obraz, do którego ekspozycji zbudowano specjalny budynek znajdujący się we Wrocławiu. Przedstawia bitwę pod Racławicami, a rozmiar obrazu to 114 metrów na 15 metrów. Zatrzymując się w tematyce bitewnej warto wspomnieć inny obraz słynnej walki, a a jest nim Bitwa Pod Kircholmem pędzla Wojciecha Kossaka.

Pomarańczarka - Aleksander Gierymski

Podobnie jak Murzynka, tak i Pomarańczarka zostały zrabowane ze zbiorów Muzeum Narodowego, jednak w 2011 roku obraz wrócił na swoje miejsce. Obraz nazywany jest także Żydówką z pomarańczami. Wg samego twórcy jest to jego najlepsze dzieło.

Odlot Żurawi – Józef Chełmoński

To jedno z pierwszych i największych dzieł Józefa Chełmońskiego. Natchnienie do stworzenia obrazu Odlot żurawi artysta odnalazł podczas podróży na Kresy w latach 1867-1871. W tym czasie powstały dwa obrazy z motywem odlatujących żurawi. Emanująca w obrazach Chełmońskiego symbolika natury jest znakiem firmowym największych dzieł mistrza.

Babie lato – Józefa Chełmońskiego.

W 1875 roku światło dzienne ujrzało dzieło Babie lato. Obraz Józefa Chełmońskiego od samego początku budził zdziwienie, a w niektórych kręgach artystycznych nawet zgorszenie. Wszystko za sprawą odkrytych i w dodatku brudnych nóg bohaterki obrazu. Artysta starał się wprowadzić w swojej twórczości nurt naturalizmu, jednak nie przyjęło się to z dobrym odbiorem wśród konserwatywnych w ówczesnym czasie odbiorców.

Czytaj też: Top 10 obrazy przedstawiające słynne bitwy

pixel