Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Motyw tańca w malarstwie

2018-08-11
Motyw tańca w malarstwie

Edgar Degas i Tancerka na scenie

Taniec w malarstwie widoczny jest od wielu stuleci. Motyw, który pokazuje ruch człowieka, ekspresję, wyraz jego duszy i pasji na stałe zapisał się w złotych kartach historii światowego malarstwa. Wiele wspaniałych obrazów przedstawia nam taniec i powoduje, że inspirujemy się nim na co dzień. W naszym sklepie z obrazami znaleźć mogą Państwo chociażby obraz, który stworzył wybitny impresjonista Edgar Degas Tancerka na scenie. To wyjątkowe dzieło, które przedstawia tańczącą baletnicę, która dostojnym, eleganckim ale jakże pełnym ekspresji ruchem kroczy w naszą stronę i kieruje swój wymowny wzrok. W tym obrazie olejnym taniec to nie jedyny istotny czynnik. Ważne znaczenie odgrywa także sam gest i mimika twarzy baletnicy. Zauważmy, że tancerka na scenie cieszy się swoją pasją, wykonuje czynność z dużą chęcią i tańczy całą sobą. Takie są właśnie obrazy przedstawiające taniec, które powstawały gdy w malarstwie panował impresjonizm. Cechy charakterystyczne to m.in ukazanie pasji i tego to co najlepsze w człowieku. Inne słynne dzieło, które stworzył Edgar Degas Błękitne tancerki, również tematyką nawiązuje do tańca. Dzieło z 1890 roku przedstawia kwartet baletnic jakby zawieszonych w ruchu i czasie. To swoiste zawieszenie to także odniesienie do wolności, swobody wyboru własnych celów, pasji - tego co chce się w życiu robić. Takie są właśnie obrazy taneczne - to wyraz naszego hobby, pasji, zaangażowania, z drugiej strony ciężkiej pracy, którą trzeba przekuć w sukces osobisty. Niezależnie czy jest to hiszpańska tancerka czy tańcząca w deszczu mieszkanka miasta, ostatecznie swoja radość obie wyrażają tak samo - w tańcu.

Wiejski taniec w wykonaniu Bruegela i Rubensa

Degas nie był jednak jedynym malarzem, który uwielbiał przedstawiać taniec. Taniec wiejski to odmiana malarstwa, którą preferował Pieter Bruegel. Niderlandzki malarz XVI wieku do tego stopnia pokochał wieś i taniec, że z czasem nazwano go “chłopskim artystą”. Najsłynniejsze dzieła Bruegela wykorzystujące motyw tańca to: Taniec wieśniaków, Wiejski taniec czy Taniec pod szubienicą. Flamandzki artysta Peter Paul Rubens uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa barokowego. Jednym z bardziej inspirujących obrazów Rubensa jest Taniec wieśniaków. Rubens już u skraju swojej twórczości zaczął inspirować się krajobrazem i życiem na wsi. Jego krajobrazy i codzienne czynności ludzi żyjących w tym środowisku wzbudziły spore zainteresowanie mieszczan. Taniec chłopów to ukazanie swojskiej zabawy wieśniaków pod drzewem, z której czerpali prawdziwą radość z życia. Z jednej strony coś niebywale prostego, z drugiej pokazującego, że nawet z takich rzeczy człowiek może i powinien czerpać przyjemność.

Muzyka i taniec obecne także w malarstwie polskim

Różne typy i rodzaje tańca są obecne także w malarstwie polskim. Nasi artyści bardzo często przedstawiali różne obrzędy w których taniec wiejski pełnił ważną rolę. Obrazem nieco innego typu, który z pewnością cieszy się w Polsce dużą popularnością jest Taniec wśród mieczów Henryka Siemiradzkiego. Więcej informacji na temat tego dzieła mogą Państwo znaleźć we wpisie "Dlaczego Siemiradzki cenił obrazy miernot artystycznych?" W Muzeum Narodowym w Poznaniu można spotkać “Dancing” Władysława Rogulskiego. To obraz, który z pewnością jest inny od wszystkich w/w, gdyż przedstawia czasy współczesne. Widzimy na nim grupę elegancko ubranych pod garniturami i krawatami ludzi w asyście pięknych kobiet podczas tytułowego dancingu. Charakterystyczne światła i stół na pierwszym planie pokazują nam zupełnie, inne środowisko niż w obrazach przedstawiających świat wsi. Obrazy polskie, które doskonale możemy kojarzyć jeszcze z czasów nauki w liceum to Taniec chochołów Stanisława Wyspiańskiego, a także “Błędne koło” - Jacka Malczewskiego.

Współczesne trendy ukazujące taniec w sztuce

Świat się zmienia, a wraz z nim trendy i nasze spojrzenie na sztukę. Coraz więcej w niej nowoczesności i choć pasjonatów klasycznych rozwiązań do których tańce wiejskie i sceny z życia tej grupy społecznej doskonale pasują, to klienci z Polski mają nieco inny styl widzenia. Przede wszystkim dużą popularnością cieszą się obrazy przedstawiające ludzi elegancko ubranych, tańczących ze sobą. Przykładem jest tu chociażby obraz, który namalował Jack Vettriano Dance me to the end of love. To co wyróżnia tego typu dzieła to często twarze i ruch, które są mocno rozmazane. Obrazy przedstawiające baleriny to druga grupa ciesząca się zainteresowaniem. Tutaj wybieramy zazwyczaj balerinę podczas tańca lub zakładającą obuwie przed spektaklem. Ciekawą formą aranżacji wnętrz są z pewnością obrazy przedstawiające tancerki Flamenco. Obrazy takie są pełne Ekspresji i dynamizmu, a także posiadają charakterystyczny styl tego tańca, który doskonale komponują się z każdym stylem aranżacji wnętrza. To zresztą jest główną zaletą obrazów tanecznych - w salonie w każdym stylu będą wyglądać świetnie.
Popularne są również reprodukcje na płótnie malarskim znanych obrazów. Cztery najpopularniejsze w naszym sklepie to:
Czytaj też: Balet i jego rola w malarstwie

Polecane

pixel