Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

August Macke – niebieski jeździec ekspresjonizmu

2020-04-18
August Macke – niebieski jeździec ekspresjonizmu

August Macke – biografia w skrócie

Ten niemiecki malarz, ekspresjonista urodził się w Westfalii 3 stycznia 1887 roku. Początkowe lata życia spędził w Kolonii, gdzie odebrał pierwszą edukację w tamtejszym gimnazjum. Kiedy August miał 13 lat, jego rodzina przeprowadziła się do Bonn. Ojciec Augusta był malarzem-amatorem, ale to właśnie jego rysunki i szkice były pierwszą inspiracją dla przyszłego słynnego niemieckiego malarza. Duże wrażenie wywarł też na nim pokaźny zbiór wydruków japońskich, kolekcjonowanych przez ojca jego przyjaciela. Talent i rozwinięta technika młodego Niemca pozwoliły mu na studia na Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie w latach 1904-1906. W tym czasie pobierał również wieczorne lekcje u znanego malarza Fritza Helmuta Ehmke, projektował kostiumy i dekoracje do teatru w Dusseldorfie.

Podróże artysty

W 1905 roku August Macke podróżował po Europie, odwiedzając północne Włochy, Holandię, Belgię oraz Wyspy Brytyjskie. Kolejne dwa lata, 1907-1908, spędził w Berlinie, również na uczelni artystycznej. W połowie tychże studiów odwiedził Paryż, gdzie zachwycił się dziełami impresjonistów. Jednak największe wrażenie wywarł na nim Henri Matisse i jego fowistyczne obrazy. Zachwyt nad fowizmem podzielał również jego przyjaciel, Franz Marc. Często tworzyli wspólnie, eksperymentowali z barwami, liniami, obiektami. W 1911 roku obaj malarze związali się z grupą niemieckich ekspresjonistów z Monachium. Stowarzyszenie nosiło nazwę Der Blaue Reiter, która została zaczerpnięta z obrazu Kandinsky'iego o tym samym tytule. Sam Kandinsky należał do założycieli tego stowarzyszenia.

Owocną karierę Augusta Macka przerwał wybuch I wojny światowej. Młody malarz zgłosił się do wojska. Zginął już w trakcie pierwszych działań wojennych w Szampanii. Miał zaledwie 27 lat.

Ekspresja ponad wszystko

Macke interesował się wieloma nurtami w sztuce. Ta mozaika fowizmu, impresjonizmu, abstrakcjonizmu i wielu innych odłamów, dała wyjątkowy efekt, w postaci płócien, które śmiało można zaliczyć do pierwszych przejawów ekspresjonizmu w malarstwie. August był zafascynowany mocą kolorów. Właśnie na nich opierał kompozycję i perspektywę dzieła. Umiejętne operowanie barwami pozwoliło mu zrównać wartość postaci i otaczającego ją pejzażu. W przeciwieństwie do swoich kolegów z Blaue Reiter, unikał apokaliptycznych i fantastycznych scen. Przedstawiał sielankowe sceny z życia codziennego. Jego styl wyróżniała nie tylko harmonijna kreska, ale również nasycenie kolorów. Dzięki temu jego obrazy są żywe, przykuwają uwagę widza. Spokojne i zrównoważone wizje pokazują świat poezji wizualnej, który oddzielał go od mocniejszych dzieł ekspresjonistycznych przyjaciół i zapewnił szczególną pozycję we wczesnym rozwoju sztuki współczesnej. Kilka tytułów jego obrazów to „Linoskoczek” „Rokoko” i zupełnie odmienny w technice obraz „Żona artysty w niebieskim kapeluszu”.

Pamięć Augusta Macke

August Macke był słynnym niemieckim malarzem, docenianym przez krytyków oraz przedstawicieli świata sztuki. Ku czci jego twórczości, w 1959 roku przyznano pierwszą Nagrodę im. Augusta Macka. Zdobywca nagrody otrzymuje sumę 20000 Euro oraz możliwość zaprezentowania swoich prac w muzeum w Arnsberg. Warto wspomnieć także, iż w 1991 roku otwarto muzeum August-Macke-Haus w Bonn, w domu, w którym żył w latach 1911-1914.

Jego żona, Elizabeth Macke przeżyła go o 64 lata. Opublikowała dwie książki, zawierające wspomnienia o mężu-artyście. Dzięki Elizabeth zachowały się także listy Macke. Zrobiła ich kopie, jakby przeczuwając, iż oryginały mogą zaginąć w trakcie kolejnej wojny, co w rzeczywistości się stało. W 1991 roku, przy udziale ówczesnego premiera Nadrenii Północnej, Johannesa Raua, otwarto Muzeum Augusta Macke, które kilka lat później, we współpracy z Instytutem Sztuki i Historii Uniwersytetu w Bonn założyło Instytut Badań Interdyscyplinarnych. August Macke Institut zajmuje się w głównej mierze badaniem materiałów archiwalnych związanych z tym wyjątkowym kierunkiem w sztuce współczesnej, jakim był niewątpliwie ekspresjonizm.

Źródło obrazu "Dziewczyny w zieleni":https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:August_Macke_027.jpg

pixel