Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy sztuka jest nam potrzebna?

2017-01-02
Czy sztuka jest nam potrzebna?Tytułowe pytanie wbrew pozorom wcale nie oznacza jednoznacznej odpowiedzi, przynajmniej dla pewnej grupy ludzi. Jest taka część wśród Nas, która nie czuje potrzeby posiadania w swoim domu obrazów, rzeźb czy przedmiotów wykonywanych w sposób ręczny przez artystę. Są też ludzie, których sztuka nie pociąga, nie inspiruje do działania. Ze względu na swoje osobiste poglądy nie spotkamy ich w filharmonii, operze czy teatrze. Wybór takich osób należy uszanować.

Kiedy możemy pozwolić sobie na odbiór sztuki?

Obcowanie ze sztuką nie jest pierwszorzędną potrzebą człowieka. Odbiorca obrazu, dzieła sztuki, patrzy przez nieco inny pryzmat niż zwykły widz. Często podziwia piękne krajobrazy, lasy, dwory i zamki, wyobrażając sobie ludzi, którzy żyli w tych czasach, ich sposób życia czy wykonywane czynności. To luksus, na który możemy sobie pozwolić dopiero kiedy nasze brzuchy są pełne. Zawsze wyżej powinniśmy stawiać potrzeby, które pozwolą nam jako gatunkowi ludzkiemu przetrwać. Poczucie estetyki i posiadania piękna jest wyrazem dopełnienia szczęścia człowieka. Niezależnie od tego, czy podoba nam się sztuka abstrakcyjna, czy bardziej w nasze serca trafia sztuka figuratywna, możliwość odbioru jest nadal taka sama.

Obrazy olejne przepustką do zrozumienia artysty

Przekaz malarza nie zawsze ma charakter jasny. Czasem trudno odgadnąć co dokładnie miał na myśli artysta tworząc swój obraz. Zazwyczaj malarze chcą się z nami podzielić swoimi emocjami, często ukazując zarówno smutek jak i radość. Obrazy olejne są więc w pewnym sensie medium, łączącym nas z artystą. Co jest zatem największą zaletą sztuki? Wydaje się, że wyczulenie człowieka na piękno i emocje drugiej osoby. Obcując ze sztuką odbiorca staje się bardziej wrażliwy na zachowanie innych ludzi. I to jest właśnie piękne.

Wybrane cytaty o sztuce

Alfred Aleksander Konar

"Nie sztuką być miłym, kiedy się kocha, lecz kiedy już kochać się przestało"

Arthur Schopenhauer

"Sztuka milczenia jest większa niż sztuka mówienia"

Novalis

"Stać się człowiekiem to sztuka"

Jan Paweł II

"Świat bez sztuki naraża się nato, że będzie światem zamkniętym na miłość"

Phil Bosmans

"Sztuka życia -to cieszyć się małym szczęściem"

Czytaj też: Czy warto inwestować w sztukę?
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017
pixel